Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 6
Overvoorde, J. C.: Achste "Tag für Denkmalpflege" te Mannheim
De nieuwe Pruisische wet

eigenaar ook later niets aan den bouw mag wijzigen zonder goedkeuring
van den subsidiegever.

De beschrijving van monumenten is in Zwitserland reeds begonnen
en er zijn reeds 3 deelen hiervan verschenen, waarbij men zich de taak
echter wel wat al te gemakkelijk heeft gemaakt door niet verder te gaan
dan de i6de eeuw.

Een interessante voordracht hield Dr. J. Brinckmann, directeur van
het Museum te Hamburg, over restauratie van voorwerpen van kunstnijverheid,
ook in verband met de inventarisatie. Hij wees op de gevaren bij restauratie
door niet deskundigen, waardoor zoo dikwijls belangrijke gegevens over den
oorspronkelijken toestand van beschildering enz. verloren gaan. en wilde
daarom de restauratie bij uitsluiting zien opgedragen aan de deskundige
beambten der musea. Bij elke restauratie beperke men zich tot het hoog-
noodige en make men tevens een uitvoerig protokol op van den ouden
toestand en van wat bij de restauratie werd ontdekt.

Voor een geheel ander gebied vroegen Prof. J. Meier uit Brunswijk
en Dr. Stübben uit Berlijn de aandacht door eene belangrijke bijdrage
over de ontwikkeling van de plattegronden der steden. Tot de I2de eeuw
ontwikkelde zich meer toevallig het plan uit de dorpsagglomeraties, doch
met de 2de helft der i2de eeuw komen de volgens een vastgesteld plan
door de landheeren gestichte steden.

Aan de hand van een groot aantal plattegronden toonde spreker de
vijf hoofdtypen, die hierbij zijn aan te wijzen Ook dit oorspronkelijk plan
is een deel der stadshistorie en het is daarom gewenscht om bij de verdere
stadsuitbreidingen zooveel mogelijk aan te passen bij het historisch gewordene.

De volgende bijeenkomst zal in 1908 in het aan stadsschoon zoo rijke
Lübeck worden gehouden. Wij hopen dat dan meer landgenooten door
deelneming blijk van belangstelliug zullen geven.

J. C. OVERVOORDE.

De nieuwe Pruisische wet.

Op den laatsten Denkmalpflegetag te Mannheim werd uitvoerig be-
sproken de onlangs in Pruisen uitgevaardigde wet tegen de ontsiering van
plaatsen en schoone landschappen.

Door de welwillendheid van den burgemeester uit Hildesheim,
Dr. Struckmann, die mij den tekst der wet toezond, ben ik in de gelegen-
heid de lezers van het Bulletin in kennis te brengen met deze, ook voor
de monumentenzorg zeer belangrijke, bepalingen:

(Nr. 10843). Gesetz gegen die Verunstaltung van Ortschaften und
landschaftlich hervorragenden Gegegenden. Vom 15 Juli 1907.

Wir Wilhelm, von Gottes Gnaden König von Preuszen, verordnen,
mit Zustimmung der beiden Hiiuser des Landtags der Monarchie, was folgt: