Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 5
Vogelsang, Willem: Bijdrage over het oude Orgel uit de St. Vituskerk te Naarden
Gerestaureerde (!) Zalen in het Kasteel Marquette bij Heemstede

Zij zullen dus hun plaats gevonden hebben in de deurpaneelen, hetzij
récht onder A en B, of daarnaast in een ander deurluik, waarvan ons dan
slechts deze stukken overgebleven zijn.

Verder mogen onze vermoedens zich niet uitstrekken vóór er meer
gegevens aan den dag komen.

De smalle paneelen zullen, ■— dat schijnt reeds hun groot aantal te
bewijzen, waardoor zij naast elkaar een tamelijke ruimte kunnen bekleeden, -
wel altijd hun plaats in het schot der tribune hebben gevonden. Het zij
steeds als bij het latere orgel, (tig. i) twee aan twee naast het rugpositief
en drie aan drie op zij, óf, als er geen rugpositief was, wat naar't voorbeeld
van Harenkarspel zeer wel denkbaar is, op eenige andere wijze gerangschikt.
We kunnen ons daarover geen vaste voorstelling vormen, daar we geen
opheldering kunnen verkrijgen omtrent de lijsten, waarin de paneelen
hebben gestaan. Waren die smal of breed? We weten het niet.

Het kleine stukje steekwerk P — een vrouwtje met gevouwen
handen — (zie fig. 4 onderaan) een der beste stukjes van het orgel, dat
echter helaas door oversnijden en bijwerken van het gezichtje heeft geleden,
kan, bij den door ons geschetsten vorm van het geheel, waarbij geringe
afmetingen verondersteld zijn, een plaats hebben gevonden aan de afsluiting
van een druipergewelf je. waarmee wellicht het geheel naar onderen afsloot.

Tot nadere vondsten ons meer leeren moeten wij met dergelijke
weinige gissingen tevreden zijn en het is mij hier genoeg als ik althans één
bijdrage heb geleverd over de vermoedelijke opstelling dezer fraaie stukken.
Over andere mogelijkheden, beteekenis van het werk, herkomst, bestellers
en vervaardiger hoop ik later eens te spreken.

Augustus. Willem Vogelsaxg.

Gerestaureerde (!) Zalen in het Kasteel Marquette bij Heemstede.

In het Bouwk. Weekbl. van 20 Juli 1.1. vinden wij een verhaal van
de wijze waarop door den heer A. J. C. van Spaendonck te Amsterdam
is gesold met de betimmering uit het kasteel Assumburg onder Heemskerk.
Om het aan eenzelfden eigenaar (Jhr. Mr. Gevers) toebehoorend kasteel
Marquette wat op te sieren heeft men de goede betimmering uit Assum-
burg uitgebroken en »pasklaar" gemaakt, hoofdzakelijk door alles in te
korten. Ramen en hoofddeur zijn hierbij van vorm en karakter gewijzigd
en de paneelverdeeling van de lambriseering is, met het oog op de plaatsing
van den schoorsteen, veranderd. Wie zien wil wat op deze wijze werd
bereikt, kan de in het Bouwk. Weekbl. bijgevoegde afbeelding bestudeeren.
Bij de uitvoerige beschrijving van deze «gerestaureerde zalen" verwondert
het ons toch, zelfs geen woord van protest geplaatst te zien tegen dergelijk
geknoei, dat weinig anders is dan het uit het verband rukken van eene
goede oude betimmering om die om te knutselen voor een niet hierbij
passende omgeving.