Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 1
Weve, Jan J.: Restauratie der Karolingische Valkhofkapel te Nijmegen
Boursgebouw te Rotterdam - Raadhuizen te De Rijp en Graft - St. aartensotren te Zalt-Bommel

Naar ondergeteekende hoopt, zal hem eerlang de gelegenheid worden
geboden om de belangrijke uitkomsten van het plaats gehad hebbende
onderzoek, gelijktijdig met een uitvoerige en door af beeldingen verduidelijkte
beschrijving van het monument, het licht te doen zien.

De bij dit opstel gevoegde afbeeldingen zijn genomen na afloop der
herstellingswerken.

Nijmegen, 30 Dec. 1906. J. J. Weve,

Direct, der pemeciiteiuerkeii.

Beursgebouw te Rotterdam.

Uit het adres van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering
der bouwkunst, te Amsterdam, aan den gemeenteraad gezonden, tot behoud
van het beursgebouw, ontleenen wij het volgende :

»Het eenvoudige maar statige gebouw dateert uit een tijdperk waaruit
hier te lande nog slechts zeer zeldzame monumentale typen zijn aan te
wijzen. Ue bouw er van werd namelijk aangevangen in 1721 en voltooid
in 1736, naar het ontwerp van den in 1722 overleden Rottcrdamschen
architect Adriaan van der Werff, in zijn tijd een der meest beduidende
kunstenaars, en die, behalve als bouwmeester, tevens een goeden naam
had als schilder, beeldhouwer en beeldsnijder, niet alleen hier te lande,
maar ook in het buitenland ; zoo was hij de gevierde hofschilder van den
Keurvorst van de Pfalz, die hem tot"belooning voor zijn diensten in den
adelstand verhief.

»De slooping van het voor de geschiedenis der Nederlandsche bouwkunst
merkwaardig monumentale gebouw zou ten zeerste te betreuren zijn.

Raadhuizen te De Rijp en Graft.

Het jaar begint met een goed bericht. Donderdag 17 Januari 1.1. werd
door den Gemeenteraad van De Rijp besloten het in 1630 door den
bekenden waterbouwkundige Jan Adriaansz. Leeghwater gebouwde fraaie
renaissance raadhuis te doen restaureeren. Ook ten opzichte van het raadhuis
te Graft, gebouwd in 1613, werd een dergelijk besluit genomen. Beide
restauraties zullen geschieden volgens de plannen van den architekt J. F.
L. Frowens te 's-Gravenhage.

St. Maartenstoren te Zalt-Bommel.

Prov. Staten van Gelderland hebben voor de restauratiewerken van
dezen toren eene subsidie toegestaan van ƒ18.000, te verdeelen over 7 jaren,