Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 3-4
Oude Monumenten

Oude Monumenten.

Nieuwe kerk te Amsterdam.

Reeds meermalen werd de wenschelijkheid geuit om de Nieuwe kerk
van de aangebouwde huisjes te bevrijden, teneinde het fraaie gebouw meer
tot zijn recht te doen komen, doch de kerkelijke fondsen konden de
opbrengst uit de huren der huisjes niet missen. Thans is door een kunst-
lievend stadgenoot een belangrijk bedrag, men spreekt van i a 2 ton,
toegezegd om uit de rente in de te missen huuropbrengst te gemoet
te komen. Door verwijdering der huisjes in de Mozes- en Aaronstraat
zonde de geheele kerk tusschen de ingangen op den N.Z. Voorburgwal vrij
komen. Het plan is in handen gesteld van de Commissie van Toezicht
voor de kerkgebouwen.

Het Rapenburg te Leiden.

Een ernstig gevaar voor verminking van een van de mooiste Oud-
Hoilandsche grachten is althans voorloopig gelukkig afgewend. Eenige
maanden geleden werd door eenige Leidschc ingezetenen verzocht om het
prachtige Rapenburg te dempen om aldus bevrijd te worden van de vooral
's zomers dikwijls hinderende uitwasemingen. De aestheüsche en praktische
bezwaren hiertegen door de Vereeniging Oud-Leiden geopperd, de belem-
mering van de scheepvaart, waarop door Schuttevaer werd gewezen, en
de groote kosten hebben B. en Ws. ongunstig doen adviseeren en de
Raad vereenigde zich den 6den Juni met dit afwijzend advies.

Praehistorische bronsvondst te Voorhout.

in een veenlaag onder een kleilaag, welke op zijn beurt door zand was
overdekt, werd onder Voorhout bij Leiden een z.g. depótvondst van brons
begraven gevonden, en wel de grootste, welke tot heden in ons land werd
ontdekt. Niet minder dan 19 bronzen bijlen van verschillenden vorm waren
tezamen begraven, waarschijnlijk weggestopt door een reizend koopman. Men
vermoedt, dat de gevonden bijlen uit de eerste eeuwenvoor Christus stammen.

Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft zich het bezit van
deze zoo belangrijke vondst weten te verschaften, die terstond in de kamer
voor de jongste opgravingen is ten toon gesteld. JV. R. Ct,

N. H. Kerk te Zegwaard.

Het bescheiden kerkje der N. H. Gemeente te Zegwaard werd in 1784
gebouwd, nadat de oude kerk, die reeds in 1476 wordt vermeld, was afge-
broken. Eenige herinneringen uit den tijd voor den herbouw bleven nog
bewaard, waaronder een fraaie klok met 4 medaillons en een laat-gothisch