Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 5
Boekaankondiging
Verschillende mededeelingen

i78

de Gilden en de Nijverheid, behandelt dan het kerkelijk leven en de
gestichten, de rederijkers en de vereenigingen, het huiselijk leven en de
volkstypen.

De rubriek Gebeurtenissen is in drie deelen onderverdeeld: i°. de
gebeurtenissen chronologisch, 2°. het beleg en ontzet van Leiden, en 30.
de Buskruitramp van 1807.

Bij de rubriek Wapens en Zegels zijn die van de stad en openbare
lichamen en die van particulieren onder twee afdeelingen gebracht.

De bijzonder rijke collectie portretten (2225 stuks) is alfabetisch gerang-
schikt, terwijl voor de rubriek Leids'che Hoogeschool gemaakt is de
practische indeeling in Geschiedenis, Studentenleven, Studentengezelschappen
en promotieprenten.

Onder de Studentengezelschappen is — ik mag die opmerking als
oud-Leidenaar niet in de pen houden — per abuis ook opgenomen het
burgergymnastiekgezelschap »Indrha".

Het derde deel van het werk is gewijd aan de omgeving van Leiden.
Eerst komen de kaarten van Holland, vervolgens komt Rijnland aan de
beurt: de kaarten, de werken (behalve de sluis te Katwijk), de Haarlemmer-
meer. Dan volgen kaartboeken enz. van de omstreken van Leiden in 't al-
gemeen, o. a. reeksen kijkjes uit de omstreken van de stad. en daarbij
sluiten aan de prenten, kaarten, teekeningen enz. van verschillende plaatsen
rond Leiden, afzonderlijk in alfabetische volgorde gerangschikt. De portretten
van personen uit die plaatsen volgen in een afzonderlijke rubriek daar-
achter, alfabetisch naar de persoonsnamen. Tot slot een rubriek varia en
eenige bladzijden met aanwinsten en aanvullingen.

Het deel besluit met een zeer uitvoerig en nauwkeurig bewerkt register,
in vijf onderdeden gesplitst: i°. namen van schilders, graveurs, uitgevers
en vervaardigers van onderschriften, 20. persoonsnamen, 30. plaatsen buiten
Leiden, 40. plaatsen binnen Leiden, 50. onderwerpen. W. M.

Verschillende mededeelineen.

Ontvreemding van kunstvoorwerpen.

1. Den 2en Juli 1874 bezocht ik Enkhuizen en het Weeshuis aldaar.
Ik vond er, behalve een drietal portretten, welke men zeide afkomstig
te zijn van oude regenten, een collectie van 17 stuks schilderijen, alle als
waardeloos op den zolder geborgen.

Men zeide mij dat die stukken omstreeks 1849 aan het Weeshuis
gekomen waren uit den boedel van Johanna Margareta de Vries. Daaronder
trof ik aan een voortreffelijk schilderijtje, voluit geteekend: J. Steen (hoog