Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 2
Mulder, Adolph: Het praalgraf van Heer Nicolaas van Putten en van diens gemalin Aleida van Strijen

5S

houding zijn afgebeeld. Deze tombe, die i M. hoog is en de geheele
nisbreedte inneemt, bestaat uit een 20 c.M. dikke plint, een middenge-
gedeelte van 68 c.M. hoogte en een 12 c.M. zware dekplaat, waarop de
figuren rusten.

De 68 cM. hooge middenpartij wordt door een tiental zich versnijdende
contrefortjes, die in pinakels eindigen, in negen vakken verdeeld; deze
vakken zijn in grondplan schulpvormig en voorzien van overhoeks geplaatste
voetstukken en op dezelfde wijze gestelde baldakijns, die, met kruisbloemen
en crochets versierd, op een van uit het voetstuk ontspringend, naast de
contreforten oploopend profiel schijnen te rusten.

De contreforten, van indiepingen voorzien, zijn hart op hart gemeten
30 tot 33 cM. van elkander verwijderd; die naast de buitenste vakken
echter 21 cM., zoodat de buitenste vakken smaller zijn dan de overige.

Praalgraf in de N. II. kerk te Geervliet.

Oorspronkelijk bevond zich tusschen twee elkander opvolgende contre-
forten een beeldje, hetgeen de voetstukken en overhuivingen bewijzen,
zoodat de lange zijde van 9 beeldjes voorzien was.

Stelt men zich nu het praalgraf vrijstaande voor, zooals dit eertijds
het geval was, dan ziet men, dat alleen reeds in de beide lange zijden
18 sculpturen voorkwamen; en wanneer nu de korte zijden in denzelfden
geest zijn behandeld geweest, d. w. z. eveneens met contreforten, nissen
en figuren, dan mag men aannemen, dat het geheele monument met
18 —|— 4 —j— 4 == 26 beelden is versierd geweest.

Aan eene graftombe, waaraan 18 tot 26 beelden ter verfiaaiing zijn
aangebracht en waarop de afbeelding voorkomt van twee voorname per-
sonen, mag zeer zeker de naam van praalgraf niet onthouden worden en
hoe vollediger men zich dit kunstwerk in oorspronkelijken toestand voor
oogen brengt, des te meer is het te betreuren, dat een zoo fraai stuk
beeldhouwwerk uit het eerste kwartaal der i4e eeuw in zoo'n ont-
redderden toestand is geraakt.

De dekplaat, die de tombe van boven afsluit, bestaat uit twee zerken,