Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 2
St. Jacobskerk te 's-Gravenhabe - Markerk te Leiden - St. Pieterskerk te Leiden - Toren te Oirschot - Zalt-Bommel - Huis van Maarten van Rossern Zalt-Bommel
Vereenigingen

Zalt-Bommel. ■— Restauratie St. Maartenstoren.

Nadat door het Rijk ƒ36.000, door de Provincie ƒ 18.000, door belang-
stellenden ƒ10.000 was toegezegd, is in de vergadering van den Gemeente-
raad van 5 April j.1. besloten 8 tot 10.000 gulden voor de restauratie uit
te trekken, zoodat deze hiermede verzekerd is.

Huis van Maarten van Rossem te Zalt-Bommel.

Het voor eenige jaren voor rekening van den Heer Victor de Stuers
aangekocht aangrenzend huis, sedert door het Rijk overgenomen, is afge-
broken, zoodat de Oostelijke gevel nu ook vrijgekomen is. Er is sprake
van, dat de woning van den huisbewaarder, gebouwd tegen den achtergevel,
welken bouw men indertijd vergeefs getracht heeft te verhinderen, weer
afgebroken zal worden, zoodat dan het gebouw geheel vrij komt te staan.

Delft. D. W. v. D.

Vereenicnnsfen.

Vijfde Jaarboek der vereeniging Amsteladamum 1907.

Het Jaarboek bevat weder de bekende registers uit Handelsblad en
Volksdagblad, eenige lijsten van huiseigenaars door D. C. Meyer Jr., een
korte levensschets van Philipp von Zesen door E W. Moes, waarin deze
het zeer waarschijnlijk maakt, dat het mansportret door G. de Lairesse
in het Museurn te Kassei von Zesen voorstelt en niet den vestingbouw-
kundige Vauban, en een uitvoerig artikel van Dr. J. C. Been over de
collecten te Amsterdam in de 18de eeuw, waarbij menig aardig gegeven
voor de kennis van de milddadigheid. Het belangrijkst echter is wel het
door D. Smit saamgesteld repertorium van geschriften over Amsterdam,
verschenen in de jaren 1901 —1905, dat voor de wereldstad aansluit bij
het bekende Repertorium van Petit. Voor het titelblad prijkt eene goede
reproductie naar een gezicht in de Oude Kerk door Em. de Witte.

Verslag over het Gemeentelijk Museum van Oudheden te Arnhem
over het jaar 1906.

De Commissie houdt zich bezig met de samenstelling van een catalogus
van de teekeningen en prenten uit de collectie Ver Huell. voor «ooverre
die op Gelderland betrekking hebben. Eenige aanwinsten werden verkregen.
Aangekocht werd een »gothiek beeldhouwwerk" afkomstig uit Zeddam
en ten geschenke werden o. a. ontvangen een fragment van een zwaard,
opgebaggerd voor Rheden. verschillende fragmenten van de havezate Hagevoort