Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 2
Vereenigingen
Boekbespreking

onder Gent, eenige Romeinsche voorwerpen en urnen gevonden buiten de
Hezelpoort te Nijmegen en twee gebeeldhouwde schouwen en een deur
afkomstig van een huis aan de Bakkerstraat te Arnhem. Voor deze laatste
aanwinst ware eenige nadere omschrijving zeker niet ongewenscht geweest.

Het is zeker te prijzen dat de Commissie ook het platteland, waar
lokale verzamelingen ontbreken, onder hare bescherming neemt, blijkens
den aankoop van het snijwerk uit Zeddam, doch is het wel gewenscht
om te Arnhem ook Nijmeegsche oudheden te verzamelen, waar te Nijmegen
zelf reeds een belangrijk Museum en eene bekende particuliere verzameling
aanwezig is?

Verslag over 1906. Museum van Oudheden te Groningen.

Door provincie en gemeente werden de bijdragen elk tot f 1000
verhoogd, doch wegens de zware lasten blijft »zuinig beheer het voorschrift".
De reeds vroeger besproken aanbouw van een noordervleugel werd aan-
besteed voor f 38380. en zal met centrale verwarming en noodzakelijk
gebleken versterking der fundamenten ongeveer ƒ42500 kosten. De nieuwe
Picturazalen zullen met Maart en de museumzalen waarschijnlijk met Mei
geopend worden. Plannen tot verbetering van den bewakingsdienst zijn in
voorbereiding en in de brandweermiddelen werd eenige verbetering gebracht.

Wegens het groot aantal aankoopen kan dit jaar weinig besteed
worden voor de restauratie van schilderijen.

Onder de aanwinsten vindt men een aantal voorwerpen uit de Wierden
en elders opgegraven, penningen en .munten, 2 schilderijen van Klaes
Molenaer en 2 kleine stukjes van Jacob Duck. Verder worden o. a. genoemd
twee 17de eeuwsche gesneden renaissance-stijlen uit de kerk te Winschoten
en eenige geschilderde ruitjes uit de kerk te Appingadam De aanwinsten
worden uitvoerig omschreven ; de reden van aankoop van een Neurenburger
koperen speelpenning blijft echter in het duister.

De Commissie breidde hare bemoeiingen ook uit tot eenige bedreigde
monumenten in stad en provincie en constateert met voldoening het
hierbij verkregen succes.

Die Mittelalterlichen Taufsteine der Provinz Schleswig-Holstein.

Herausgegeb v. Dr. Ernst Sauermann. Verlag v. Berth. Nöhring.
Lübeck, 1904.

In een korte verhandeling heeft Dr. Ernst Sauermann, Directeur van
het Kunstgewerbe Museum der stad Flensburg, wel zoo wat alles gezegd
wat er over de middeleeuwscbe steenen doopvonten in de provincie Sleeswijk-
Holstein te zeggen valt Maar hij deed meer; hij heeft ons bewaard voor