Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 3-4
Hoefer, Frederic Adolph: Bezienswaardigheden te Kampen

s4

Op haar grond staat thans de Buiten-Sociëteit, die de Stadsherberg verving.
Wat nog van de oude muren aan de landzijde over was werd in de i8de
eeuw gesloopt, alleen ten Westen van de voormalige Hagenpoort vindt
men nog overblijfselen. De laatste bogen van het Oorgat tot de Yeenepoort
werden in 1813 opgeruimd. De muren aan den IJsselkant werden in de
i8tie eeuw grootcndeels afgebroken. Toch zijn hier en daar nog stukken
er van over, o. a. ten Noorden van de Koornmarktspoort, een groot gedeelte
van een veelhoekigcn toren ten Zuiden van de voormalige Vischpoort en
een gedeelte van een ronddeel ten Noorden van die poort.

Aanwezig zijn nog van de
poorten: de Koornmarktspoort, de
Cellebroedcrspoort en de Broeder-
poort en overblijfselen van de Hagen-
poort.

De aardewerken, vóór de muren
langs den IJsselkant in de i6de en
iyde eeuw aangelegd, werden in
1843—1845 geslecht en de strook
grond tusschen Voormaligen muur en
IJssel in den loop der i9du eeuw
bebouwd.

Van 1830—1834 werden de
wandelingen en het plantsoen op de
vroegere wallen en bolwerken aan-
gelegd, later geschiedde dit gedeelte-
lijk door den bekenden tuin-architect

if' __-_Jfl Koornmarktspoort. — De

Koornmarktspoort wordt genoemd

naar de onmiddellijk er bij gelegen

.. ,, , ,, , Koornmarkt. Vermoedelijk was zij

Koornmarktspoort van den IJssel gezien. ' '

oorspronkelijk in grondvlak alleen
een vierkante poort, waaraan later twee ronde torens aangebouwd werden.
Het tegenwoordige middenstuk dagteekent waarschijnlijk uit het begin der
I4de eeuw, de torens uit het einde der I4de eeuw.

Vermoedelijk is zij dezelfde, die in 1313 »de overste poorte", de
bovenste poort, genoemd wordt, omdat zij in de bovenstad stond in tegen-
stelling met de benedenstad, bij de O. L. Yrouwekerk. Dien naam ver-
wisselde zij met dien van Koornmarkstpoort in verband met het er achter
gelegen plein, dat reeds in 1397 als Koornmarkt voorkomt.

In 1642 werd besloten haar tot woning in te richten, het vierkant draagt
van de toen aangebrachte wijzigingen nog sporen. Ken tijdlang schijnt zij voor
het verkeer gesloten geweest te zijn, in 1645 werd zij echter op verzoek
der omwonenden weder geopend.