Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 5
Officieele Berichten

iS9

doel te doen beantwoorden. De redactie rekent hierbij op U aller mede-
werking.

Ten slotte rest mij de aangename plicht een woord van dank te
betuigen aan het Gemeentebestuur voor de aan den Bond bereide ontvangst,
aan de verschillende besturen, die aan de bezoekers toegang verleenden
tot hunne belangrijke gebouwen, en in het bijzonder aan de H. H. i;. A.
Hoefer, Mr. J. Nanninga Uytterdijk en A. J. Reyers, die de geheele
voorbereiding van deze vergadering hebben op zich genomen en onder
wier deskundige voorlichting wij straks het interessante Kampen nader hopen
te leeren kennen.

J. C. Overvoórde, Secretaris,

Onuitvoerbare bepalingen in testamentaire beschikkingen.

Naar aanleiding van het belangrijk rapport over de door ür. C. Hofstede
de Groot besproken punten, afgedrukt in het Bulletin. 8ste jaargang blz. 10,
werd door het Bestuur van den Bond het navolgende schrijven gericht aan
het Bestuur van de Broederschap van Notarissen in Nederland, hetwelk
door opname in het orgaan van de Broederschap algemeene verspreiding
vond onder de H.H. notarissen :

Leiden, 20 Augustus 1907.

Menige jaren geleden werd door Dr. C. Hofstede de Groot in eene
vergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond gewezen op
het bezwaar, dat vele oude legaten en stichtingen op kunstgebied goed
bedoelde, doch thans verouderde bepalingen bevatten, die het nut van dez-j
instellingen of legaten onnoodig beperken. Er werd hierop eene commissie
benoemd om na te gaan in hoeverre het mogelijk en wenschelijk zoude
zijn, om eene wetswijziging uit te lokken, die de gelegenheid zoude
scheppen om wijziging te brengen in de verouderde bepalingen ten behoeve
van openbare verzamelingen.

In het rapport dezer commissie, opgenomen in het bulletin van den
Bond, jaargang 1907, bl. 10—13, wordt ontraden om de mogelijkheid
te scheppen, eens gemaakte bepalingen te wijzigen, o.a. daar hierdoor het
maken van beschikkingen in het algemeen belang waarschijnlijk niet zoude
bevorderd worden. Tevens wordt echter met nadruk de wenschelijkheid
betoogd om voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen, dat bij
beschikkingen als hier bedoeld beperkende bepalingen worden gemaakt,
welke bij veranderde tijdsomstandigheden hoogst belemmerend kunnen
werken en het doel der instelling zelfs in gevaar brengen en aan latere
beheerders slechts tal van moeilijkheden veroorzaken zonder eenig voor-
deel voor de betrokken instelling. Als voorbeelden van ongewenschte