Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 6
Staatsbegrooting 1908

i85

geheel uit hardsteen opgetrokken voorgevel in desolaten toestand verkeert,
doch welks herstelling het Departement van Justitie — waaronder het
gebouw ressorteert — geen vrijheid vindt te zijnen laste te brengen.
Voor nieuwe subsidiën worden voorgedragen :

a. De Toren der IV. TT. kerk te Doesburg. De toestand van den toren,
die onder de fraaiste kerktorens in Gelderland behoort, is slecht; die van
de spits hoogst gevaarlijk. De totale kosten der herstelling zijn geraamd
op ƒ53000. Allereerst zal de spits moeten worden vernieuwd, waarvan de
kosLen ƒ15000 zullen bedragen. Daar de gemeente daarvan de helft zal
bekostigen, wordt dit jaar ƒ7500 gevraagd. De kosten der verdere her-
stelling zullen over 5 jaar verdeeld kunnen worden. Van de daarvoor
noodige ƒ38000 stelt de gemeente ƒ2000 per jaar beschikbaar, terwijl het
Rijk voor het resteerende bedrag zou moeten zorgen.

b. liet Raadhuis te Gr aft, een fraai staal van onzen nationalen renais-
sancebouw uit de eerste helft der 17e eeuw, wordt, wanneer niet spoedig
tot voorziening in den staat van verval wordt overgegaan, met slooping
bedreigd. De gemeente kan van de daartoe benoodigde ƒ12000 slechts
ƒ3000 opbrengen. Gevraagd wordt een rijkssubsidie van ƒ9000. waartoe
een termijn van ƒ3000 werd uitgetrokken.

c. Toren i>de Oldehoeve" te Leeuwarden. De herstelling zal ƒ25000
Kosten. De gemeente verklaarde zich bereid tot die herstelling over te
gaan, als het Rijk de helft der kosten bijdraagt. Aangevraagd wordt dus
een bedrag van ƒ4500 als eerste termijn van een totaal subsidie van
ƒ12.500, te verdeelen over 3 jaren.

Voor het Mauritshuis wordt de post »Kosten van onderhoud enz."
met ƒ750 verhoogd, ook om daaruit te bestrijden de kosten voor verbetering
der brandbluschmiddelen, herstelling van schilderijen, het opplakken van
photographieën enz.

Aan het reeds ten vorigen jare gedaan verzoek van den directeur van het
Rijksprentenkabinet te Amsterdam om het personeel van dat kabinet met twee
assistenten uit te breiden werd bij de begrooting van 1907 slechts gedeeltelijk
voldaan door op de aanstelling van één nieuwen assistent te rekenen. Thans
wordt ƒ1200 gevraagd om nog een tweeden assistent aan te kunnen stellen.

Het bedrag, bestemd voor den dienst van het Rijksmuseum, is te
gering. De prijzen der brandstoffen zijn belangrijk gestegen; de nieuwe
uitbouw »Drucker" zal geldelijke lasten met zich brengen ; de kapgordijnen
in de tentoonstellingszalen eischen dringend vernieuwing enz. Een verhooging
van ƒ4000 blijkt noodzakelijk. De ventilatieinrichting van de bovenzalen
van het Rijksmuseum laat, vooral 's zomers, veel te wenschen. Het tot
verbetering daarvan aanbrengen van een kunstmatige door electriciteit ge-
dreven ventilatie zal ƒ7500 moeten kosten. Daar echter wegens het in
1907 tot stand komen van de verbetering en uitbreiding der brandblusch-
leiding voor 1908 ƒ8855 minder noodig zal zijn, behoeft het artikel »Kosten
van onderhoud enz." slechts te worden verhoogd met ƒ2645.