Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.Ser. 4.1911

Nr. 1
Verslagen en vereenigingen

fraaie reproducties in lichtdruk, van het Museum H. W. Mesdag, ’s Rijks Museum Huis
Lambert van Meenten, een uitgebreid verslag van ’s Rijks Museum van Oudheden, waar
gewichtige praehistorische en Romeinsche vondsten vermeld staan, o. a. de onder de leiding
van Dr. Holwerda op de buitenplaats Arentsburg gemaakte.

Het laatste gedeelte wordt in beslag genomen door de verslagen van het Ethno-
gvaphisch Museum, Museum Gevangenpoort, het Prinsenhof te Delft en de Rijkscommissie
voor de vervaardiging en ruiling van Reproductiën van Kunstvoorwerpen.

Te betreuren is het, dat slechts het Munt- en Penningkabinet eenige illustraties bij
de nuchtere lectuur geeft. Wanneer zal het droge maar dikke verslag eens door een meer
luxueuse publicatie in den trant van het Jahrbuch der Kngl. Preussischen Kunstsammlungen
worden vervangen, waarbij de maandelijksche asquisities in ’t kort in »Amtliche Mitteilungen”
met goede illustraties kunnen worden gepubliceerd?

Archief, Museum en Bibliotheek der Gemeente Alkmaar, Verslag over het jaar 1910. —
Het verslag vermeldt het ontslag van den heer P. J. Glasz, adjunct archivaris, wegens
het aannemen van een beroep als predikant te Arnhem en de benoeming van mejuffrouw
C. E. C. Bruining. Voorts vinden we de gebruikelijke meedeelingen over den toestand
van ’t archief en de in ’t afgeloopen jaar verrichte werkzaamheden, benevens de lijst van
aanwinsten voor de prent- en fotoverzamelingen.

Het museumverslag maakt gewag van een nieuwen druk van den catalogus; verder
vindt men er een enkelen aankoop — van een gevelsteen — en eenige geschenken van
voorwerpen van allerlei aard in geboekt. De bibliotheek werd met 118 nieuwe titels,
26 vervolgwerken en 41 jaarverslagen verrijkt.

Jaarverslag der Vereeniging »Haerlem” over 1909,1910. — Het verslag verhaalt van
een excursie naar Gouda, een oudheidkundige wandeling binnen Haarlem, twee kunst-
beschouwingen, drie voordrachten en drie uitgaven. Van de voordrachten verscheen die
van Dr. Garrer over: »Een Haarlemsch dichter in de 18de eeuw” (Pieter Merkman) in
druk. In uitzicht worden gesteld, als uitgaven der Vereeniging, Mededeelingen over het
kasteel te Heemstede, door C. J. Gonnet; Karei van Mander’s lofzangen op Haarlem,
bewerkt door J. D. Rutgers van der Loeif en eene serie van 20 houtsneden vervaardigd
door de firma Joh. Enschedé en Zonen naar oude teekeningen uit den stedelijken atlas,
voorstellende de poorten van Haarlem met bijschriften van den archivaris.

Het ledental der vereeniging steeg van 271 tot 293.

Verslag der Commissie ter verzekering eener goede bewaring van gedenkstukken van
Geschiedenis en Kunst te Nijmegen over 1909. — De werkzaamheden der Commissie
bepaalden zich in hoofdzaak tot het geheel nieuw opstellen der Romeinsche afdeeling in
de Romeinsche zaal en het daarbij aangetrokken benedenlokaal dat was vrijgekomen door
de overbrenging, in 1908, naar de nieuwe bovenzaal, van de middeleeuwsche afdeeling.