Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 3
Frans Post geschilderd door Frans Hals
Nog eens het portret van Fra
Six, Jan: Wie is het meisje in den hoenderhof van Steen in het Mauritshuis?

4. Teekening door hem zelven. Geëtst in 1759. Zie Muller no. 354.

5. id. id. In koper gebracht 1764.
Willemyntje v. d. Berg-Alberts voornoemd was de grootmoeder

van moederszijde van Cornelis van Noorde. Zij werd geb. te Borculo 19
Oct. 1659, overleed te Haarlem 12 en werd begraven 18 Maart 1732.
Meergenoemde verzameling bevat van haar een door van Noorde op
blauw papier in zwart en wit krijt geteekend portret.

M. G. Wildeman.

Nog eens het portret van Frans Post.

Speelde een toeval mij Posts portret door Suyderhoef naar Frans
Hals in handen, een tweede toeval deed mij naar alle waarschijnlijkheid
een afbeelding herkennen van zijn portret door Cornelis Visscher volgens
Kramm zeer fraai in zwart krijt geteekend.

Er bestaat nl. een prentteekening van Cornelis van Noorde van 1769
naar zulk een mansportret, waarvan de gelaatstrekken zóó sterk overeen-
komen met die op de schilderij bij Jhr. Teixeira de Mattos, dat een
identificatie van op beide, portretten voorgestelde personen mij alleszins
gewettigd voorkomt. Hij staat hier te halven lijve naar rechts gewend,
met een breedgeranden hoed op, houdt de rechter hand in de zijde en
heeft in de linker, die uit den omgeslagen mantel steekt, zijn handschoenen.
Dezelfde ronde kin en onderkin, dezelfde scherp gemarkeerde trek langs
den neus. en vooral o-eheel dezelfde oroedig;e uitdrukking in 000; en mond.
Alleen het haar is veel korter, maar dat kan geknipt zijn, en ook het
kleine sikje op de schilderij ontbreekt op van Noorde's prent.

Amsterdam. E. W. Moes.

Wie is het meisje in den hoenderhof van Steen in het Maurits-
huis?

Die vraag zullen wel al velen zich gesteld hebben. De schilderij is
uit het kabinet van den Stadhouder. Op den achtergrond ziet men Hons-
holredijk en men zou zonder twijfel in dit kind met haar magere handjes,
haar aardige maar smalle gezichtje, haar guitige oogjes, zooals Steen ze zoo
gaarne schilderde, een prinsesje uit het huis van Oranje herkend hebben,
wanneer er in 1660 zulk eene geweest ware. Want al zou de dochter van,
laat ons zeggen, den slotvoogd wel óok zoo te midden van de hoenders
kunnen zitten, met haar kleine hondjes naast zich, en haar lammetje hebben
kunnen voeren en al had zij desnoods misschien daarbij zulk een zwaar
satijnen jurk kunnen aan hebben, een diergelijke veronderstelling verklaart
niet voldoende al de aanhankelijkheid, de liefde, de innige vereering waarmee
die leelijke dwerg naar haar omziet en de pluimgraaf in het voorbijgaan
tegen haar glimlacht.