Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 3-4
Rijksmuseum te Amsterdam - Mauritshuis

In een onlangs verschenen werk van Dr. Arthur Kleinschmidt »Amalia
von Oranien, ein Lebensbild" vond Baron van Pabst de reproductie van
een portret dat hij onmiddellijk en terecht herkende als identiek met het
onze en dat voorstelt Ursula van Solms, de schoone en edele, acht
jaar oudere zuster van Amalia, gemalin van Prins Frederik Hendrik
(geb. 1594, gestorven 1657) die met Christoph burggraaf van Dohria in
het huwelijk trad. Het portret berust op het kasteel Schlobitten, thans nog
aan de graven van Dohna toebehoorende. Het is een borststuk, terwijl
het onze gravin Ursula 'tot aan de knieën doet zien, en blijkbaar een copie
of anders eene herhaling van ons portret, daar het tot in de kleinste
bijzonderheden er mede overeenstemt.

Het portret in het Rijksmuseum kwam in 1808 uit het Koninklijk .of
Nationaal Museum in Amsterdam tegelijk met andere portretten der Stad-
houderlijke familie, waaronder o. a. dat van de gravin van Brederode, ook
een zuster van Amalia van Solms; het ligt dus voor de hand dat de
bevallige beeltenis van Amalia"s geliefde zuster Ursula ook in deze ver-
zameling werd aangetroffen.

li. W. F. v. Riemsdijk.

Mauritshuis.

Sedert de vorige opgave (Bulletin 1905 blz. 14) is de verzameling
wederom met verscheiden stukken verrijkt, waarvan hier een opsomming volgt.

A. Geschenken, legaten en aankoopen. In de eerste plaats dienen
vermeld de vier schilderijen, achtereenvolgens geschonken door den Heer
L. Nardus te Suresnes, nl.:

A. v. Beyeren. Stilleven met een dooden haas, een vijzel, druiven en
een stuk vleesch. Op doek. 791/3 X 68.

Egbert van der Foei. Vischmarkt, stadsgezicht overdag. Op paneel
61 X 75 i gemerkt links beneden F. van der Foei iójo.

FocgeseJireven aan Fan lus Moreel se. Modelstudie ; een jongen, staande
bij een aardbol. Op doek, 84V2 X 73- Gemerkt op den aardbol met een
monogram, waaruit P M te lezen valt, doch dat niet is het monogram van
Moreelse. Ook de schilderwijze komt niet geheel met die van dezen meester
overeen. Wellicht is het het werk van een der andere Utrechtsche academici.

FTollandschc School omstreeks 1660. De Drinker. Op paneel, 31 X 241 /3.
Ostade-achtig, aantrekkelijk stukje, dat niet nader te determineeren valt.

De Heer Nardus heeft door deze schenkingen, waaronder vooral de
van Beveren uitmunt, ten zeerste recht op dankbaarheid van alle Neder-
landsche kunstvrienden. Hem werd van regeeringswege de zilveren medalje
voor Kunsten en Wetenschappen toegekend.

Aangekocht werd een schilderij van :

Salomon van Ruysdael. Gezicht aan een Hollandsche vaart. Op paneel,
47 X 69. Gemerkt links op een roeiboot: S v R 16 . . .