Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 6
Nederlandsche Musea

i95

fauteuils en stoelen uit den tijd van Lodewijk XVI reeds een vrij goed
begrip geven van de Fransche zetels uit den bloeitijd der i8e eeuw. Tot
dusver is de tafel nog slechts door twee exemplaren vertegenwoordigd:
een klein Lodewijk XV gemarquetteerd dames schrijftafeltje, met een laadje
voor berging van papier en inkt en voorzien van een op- en neer beweeg-
baar vuurschermpje, en een. bij alle soberheid van versiering, toch zeer
fraaie half cirkelvormige penanttafel van mahonie- en citroenhout, afgezet
met buitengewoon fijn geciseleerde, verguld bronzen lijstjes, een meubel
dat, hoewel niet geteekend, ongetwijfeld van een allereersten • maker af-
komstig is. A. Pit.

De Nachtwachtzaal.

Zaterdag is in het Rijks-Museum een bijeenkomst geweest van de
zoogenaamd kleine Nachtwacht-commissie, bestaande uit de heeren : Jhr. B.
W. F. van Riemsdijk, Prof jhr. dr. J. Six. dr. Jan Veth, G. H. Breitner,
C. G. t Hooft en N. Bastert Deze commissie was gedelegeerd uit de
groote Nachtwacht-commissie met de bijzondere opdracht om den bouw-
meester van advies te dienen bij de inrichting van de zalen in den uitbouw.

Bij de bespreking werd ernstige critiek gevoerd, niet op den bouw
en nog minder op de verlichting van de schilderij, welke laatste de com-
missie als zeer geslaagd beschouwde, maar wel tegen de tegenwoordige
inrichting der localiteiten.

Naar het eenstemmig oordeel der commissieleden was die inrichting
niet op de hoogte van de waardigheid der bestemming. Elk der leden
drong op zijn beurt op positieve verbetering aan. In verband hiermee
zullen waarschijnlijk voorstellen aan de groote commissie worden voorgelegd.

De bijeenkomst werd bijgewoond door den heer Jos. Th. J. Cuypers,
als plaatsvervanger van zijn vader, den architect der Rijksmuseumgebouwen,
dr. Cuvpers. De Bouwwereld, 25 Oct. 1907.

Museum te Nijmegen.

De gemeenteraad heeft aangenomen het voorstel van burgemeester en
wethouders om voor het gemeente museum aan te koopen ( voor /600,
den gevraagden prijs) de inrichting van de z.g. Canisiuskamer in een
perceel aan de Broerstraat.

Onder de aangekochte voorwerpen zijn een geschilderd houten plafond,
schoorsteenschouw met ijzeren plaat. 2 koperen lusters, 2 engelbeeldjes en
een geschilderd schoorsteenstuk.

Die voorwerpen hebben voor Nijmegen een bijzondere waarde, niet
alleen om de voorwerpen zelf (welke dagteekenen van + 1700), maar
ook omdat'ze afkomstig zijn uit het huis, waarin volgens de overlevering
en de betrouwbaarste gegevens de Z. Petrus Canisius geboren is.

N. R. Ct., 27 Oct. 1907. II. A.