Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 4-5
Verslagen van commissies en vereenigingen
Herv Kerk te Aarlanderveen - Het zoogenamde Kalpelhuis te Amersfoort - Opgravingen te Broeksittard - Ned. Hrv. Kerk te Doetinchem

i3i

Jaarlijksch verslag van den toestand der Vereeniging tot uit-
breiding en instandhouding der Zaanlandsche Oudheid-
kundige Verzameling »H. Honig Jzn. Jr." te Zaandijk,
over 1903 — 1904.

Het aantrekkelijk museumpje aan den Zaan onderging oogenschijnlijk
nauwelijks een ander aanzien, maar toch is de verandering van groote
beteekenis, dat de reeks portretstukken der familie de Lange, vroeger in
bruikleen aanwezig, thans door aankoop in eigendom aan het Museum
overgegaan zijn. Eenige zeer fraaie werken van Jan de Brav zijn zoodoende
voor goed geborgen.

Plannen om te Zaandam een tentoonstelling te houden van oud-Zaansche
kleedingstukken, lijfsieradiën en portretten worden nog in beraad gehouden.

Herv. Kerk te Aarlanderveen. ])

In het vrij desolate gemeente-archief berusten nog de bestekken van
herstellingen aan het kerkgebouw uit 1708, 1762 en 1803.

In eerstgenoemd jaar werd voor een som van ƒ1828—4—9 vernieuwd
en hersteld. Bij die gelegenheid werd aan de zuidzijde der kerk een doods-
beenderenhuisje gebouwd, de toren werd »ondervangen voor 't zakken",
de gevels ter weerszijden van den toren ter hoogte van de kerk opgehaald
en een »versteke" trap binnen de kerk aangebracht om naar het uurwerk
van den toren te gaan.

De geheele reparatie van kerk en toren bedroeg in 1762 de som
van ƒ3236—14—16.

In 1803 eindelijk werd de toren afgebroken, de achtergevel opgemetseld
en de kerk met het op blz. 18 vermelde koepeltorentje voorzien.

Bij afbraak der oude kerk zijn een paar oude grafzerken te voorschijn
gekomen, waarvan de eene tot opschrift draagt:

y,Claes Janszoon van Schellingerhout, Schout en Secretaris van Oudshoorn

en den Gnephoek, sterft 19 Januari 1648, oud 64 jaar."
en de andere de herinnering bewaart aan een tot heden onbekend gebleven
pastoor van vóór de reformatie, t. w:

i>Franck Lambrechtz. Zael. priester van deze kerek. sterft in het jaer

1521 op St. Anthoniedach. Bidt voor mij tot God."

Van dezen pastoor is sprake in een oude verklaring van ingezetenen
van Aarlanderveen over het bevaren van de kerkvaart, A° 1540, 28 Januari stilo

I) Zie Bulletin VI, bl. 18.