Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

DOI issue:
Nr. 6
DOI article:
Verslagen Vereenigingen
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext
i73

Jaarverslag der Vereeniging »Haerlem" over 1904.

Het ledenaantal neemt toe sinds van de werkzaamheid der Vereenigins;
meer naar buiten blijkt. Het verslag vermeldt de uitgave van het werk
over de Haarlemsche Hofjes, hetwelk ook in dit Bulletin werd besproken,
en neemt in extenso het verslag over, dat door de Haarlemmer Courant
werd gegeven over het tochtje naar Leiden. Het is jammer, dat hierbij
ook de verschillende kleine onjuistheden in dit verslag zijn opgenomen,
die aan een verslaggever niet euvel zijn te duiden, doch een vreemd figuur
maken in het jaarverslag eener oudheidkundige vereeniging.

Aan het slot van het jaarverslag wordt het spoedig verschijnen van een
gevelcatalogus van de hand van den heer J. A. G. van der Steur toegezegd.

Museum en school voor kunstnijverheid te Haarlem. Verslag
over het jaar 1904.

Het verslag getuigt van toenemende belangstelling en uitbreiding van
den algemeenen werkkring. Van de boekerij, waarvan deel I en II van den
catalogus dit jaar verscheen, werd een ruim gebruik gemaakt en door
tentoonstellingen op allerlei gebied werd belangstelling gewekt. Het meest
geslaagd is de tentoonstelling van kunstnaaldwerk, waarvan een illustratie
als herinnering aan het verslag is toegevoegd. De vermelding van deze
tentoonstellingen geeft den kundigen directeur aanleiding tot eenige aan-
teekeningen over de wijze van vervaardigen der tentoongestelde voorwerpen.

Eene niet genoeg te waardeeren ruimte van opvatting blijkt uit het
geheele verslag. Op de kopertentoonstelling te Middelburg werd veel in-
gezonden en door het uitleenen van boek- en plaatwerken en het afstaan
van werken voor kunstbeschouwingen werd ook buiten Haarlem in ruimen
kring nut gesticht.

Ook kleinere zaken, die aan het Museum ten goede kunnen komen,
ontsnapten niet aan de aandacht van de directie. Er werd een viertal prent-
briefkaarten met kijkjes in het museum verkrijgbaar gesteld, dat ruim aftrek
vond, een bescheiden middel, dat wellicht bij andere musea navolging
verdient.

Verslag der Commissie ter verzekering eener goede bewaring
van gedenkstukken van geschiedenis en kunst te Nijmegen,

Dit verslag begint met een »in memoriam" over den kundigen directeur
Tb. H. A. J. Abeleven, die bijna veertig jaar lang aan het hoofd van het
museum gestaan en er een instituut van gemaakt heeft, dat tot de best
ingerichte des lands behoort.