Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 2
Officieele Mededeelingen

secretaris het jaai verslag uit, waaruit blijkt dat reeds zijn toegetreden
17 vereenigingen en 9 beheerders en dat 30 correspondeerende leden
waaronder 4 buitenlandsche de benoeming hebben aanvaard.1) Hij
sluit het verslag met een woord van opwekking en een woord van
hulde aan de H.H. baron van Zuylen en Cuypers, voor het wel-
willend verleend verlof tot bezichtiging van het kasteel de Haer en de
beloofde toelichting door den heer Cuypers Jr., welke woorden door
de vergadering met een warm applaus worden begroet.

Het woord wordt nu gegeven aan den heer Cuypers Jr. voor
eene voordracht over het kasteel de Haer, toegelicht door verschillende
prenten en photographiën.

Hij begint er op te wijzen dat liet kasteel werd gerestaureerd
uit piëteit voor het in de historie bekend gebouw, hetwelk sinds de
15e eeuw in bezit is van hetzelfde geslacht/doch tevens met het doel
het gebouw zelf weder bewoonbaar te maken, na 150 jaar onbewoond
te zijn gebleven.

De onderdeden worden door den inleider uitvoerig besproken
en deze vindt hierbij meermalen gelegenheid te wijzen op de practische
wijze van werken in middeneeuwsche bouwkunst en op de voortdurende
vergrooting door het bouwwerk in de verschillende tijden ondergaan.

Na afloop brengt de voorzitter een woord van hulde aan den
heer Cuypers voor zijne hoogst belangrijke voordracht.

De Heer Mr. S. Muller Fzn. wijst op de moeilijkheid bij de
voorbereiding van de excursie hierdoor ontstaan, dat slechts enkele
vereenigingen tijdig en duidelijk bericht zonden van het aantal leden,
dat aan excursie en diner zouden deelnemen, en hoopt dat men voort-
aan de voorbereiding zal vergemakkelijken door tijdige kennisgeving.

Nadat aan het bestuur is overgelaten de plaats van de volgende
vergadering te bepalen, sluit de voorzitter de vergadering na een woord
van dank aan den heer Muller voor zijne voorbereidende werkzaam-
heden.

Na afloop der vergadering stond een lange stoet rijtuigen
gereed om de aanwezigen naar het kasteel Haer-Zuylen te brengen,
waar kasteel en dorp met de meeste belangstelling bezichtigd werden.
Na de terugkomst te Utrecht, verzamelden de meeste bezoekers zich
aan een gemeenschappelijken maaltijd.

1) Later zijn nog 1 vereenigjng, 8 beheerders en 5 correspondeerende leden toegetreden.