Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 2
Korte Mededeelingen

AANWINSTEN.

Met hulp der Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschie-
denis is door vrijwillige bijdragen de som verkregen, noodig om, met
eene rijksbijdrage, de verzameling oude mijziekinstrumenten, nagelaten
door den heer J. C. Boers, aan te koopen.

De hoofddirecteur van 's Rijksmuseum heeft, uit naam van hen
die in den aankoop hebben bijgedragen, de bedoelde verzameling voor
de helft aan het rijk ter plaatsing in het Nederlandsch museum ten
geschenke aangeboden.

De verzameling bestaat uit circa 130 nummers, waarvan een
28-tal van niet-Europeesch maaksel.

De Europeesche snaar-instrunenten zijn:

1. strijkinstrumenten: viool van Hendrik Jacobs, Amsterdam, 1692.
Koperen viool met gedreven ornamenten, 17de eeuw. Altviool van
Daniël Raetzen, Hamburg, 1732. Altviool van Sebastiaan Naye, Munchen,
1778. Viole d'amour van Johan Andreas Dorffel, Klingenthal, 1754.
Driekwartviool met sterk gebombeerden rug, 18de eeuw. Pochette of
kleine dansmeestersviool, 18de eeuw. Eenige oude strijkstokken, staart-
stukken enz. Draailier, 18de eeuw.

2. Tokkelinstrumententen: Noorsche balk van koper. Hakkebord,
Italiaansch A°, 1769, sierlijk instrument, volgens overlevering toebehoord
hebbende aan Prinses Wilhelmina, gemalin van Prins Willem V. Luit
in guitaar veranderd, van Giuseppe Carlo, Milaan, 1780. Mandoline,
ingelegd met ebbenhout, ivoor en schildpad, 18de eeuw. Citer met 3
klankgaten, de rug met ivoor ingelegd, ióde eeuw (zeer zeldzaam stuk).
Citer van Johannes Cuypers, 's Gravenhage, 1768. Guitaar, zessnarig,
rijk ingelegd met parelmoer, ebbenhout en ivoor. Lier guitaar van
Auguste Claudot, Parijs.

8. Klavierinstrumenten. Spinet met twee klavieren, staartstuk
gemerkt »Petrus Johannes Couchet«, Antwerpen, van omstreeks 1640
(de voet is uit de 18de eeuw.)

Onder de Europeesche blaasinstrumenten komen voor:

Twee serpenten, hout met leder overtrokken, de een zonder, de
andere met twee kleppen (17de eeuw). Serpent, hout met leder over-
trokken, van L. Embach en C°. te Amsterdam.

Dertien hobo's, een belangrijke serie. Onder deze zijn vooral
merkwaardig drie hobo's met schalmei-type; een quinthobe, lang 83 c.M..
en een hobo met zilveren beslag.

Korthout of courtant, ook wel fleschfagot genoemd. Het zeld-
zaamste stuk der collectie. (Komt alleen voor in de rijksverzamelingen
te Weenen en te Parijs).

Fagot met 10 kleppen, gemerkt J. Scherer (zeldzaam). Acht clari-