Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 5
Wadenoyen / 's Hertogebosch / Wilsum

i79

in Den Bosch wil bouwen, zijn oude muurwerken te voorschijn gekomen,
die blijkbaar van geheel verschillenden oorsprong zijn.

De kerk der Hervormden dagteekent van 1825, de ruimte
welke zij inneemt met hare noordelijke en zuidelijke voorpleinen was
voor dien tijd geheel bebouwd. Ongeveer in het midden stond de oude
St. Anna-kapel van wier torentje de schoolklok werd geluid, de klok
welke de kinderen aan den schooltijd herinnerde en wijders was zij
bezet met huizen, wier gevels naar drie rond de kerk loopende straten
gekeerd waren. Dit alles is toen gesloopt.

Bovendien had tot in 1798 niet ver van de kerk gestaan de
Gevangenpoort of de Leuvenschc poort, welke bij de eerste omwalling
van Den Bosch die stad aan de oostzijde afsloot en vanwaar de oude
stadsmuren uitgingen.

Tot deze oude gebouwen behooren de grondslagen en andere
overblijfsels welke thans gevonden worden en zij zijn goed te onder-
scheiden.

De fundeeringen van de conterforts der St. Anna-kapel verschil-
len door het formaat der steenen veel van den zwaren stadsmuur, welke
oorspronkelijk van de Gevangenpoort naar het zuiden liep en nog meer
van die der burgerhuizen. Kelders en waterputten dezer laatste zijn te
voorschijn gekomen.

Bovendien werden gevonden eenige oude steenen kruiken meestal
beschadigd, benevens blaauwe en gekleurde tegels, welke geen bijzondere
waarde hebben en niet ver van daar een roodaarden gebakken schotel
met hoogen voet, binnen geel verglaasd, met ingegrifde versierselen,
bestaande uit ranken met vogels, in het midden waarvan staat tn&fift.
Ik schat dezen schotel afkomstig uit de XVIe eeuw. Bij het voortzetten
der ontgravingenj die pas begonnen zijn, kunnen meerdere voorwerpen
worden gevonden. Den opzichters van het werk is bijzonder aanbevolen
hierop te letten.

's Bosch, 20 April 1900. L. C. HEZENMANS.

Wilsum.

Bij Kon. besluit is aan de gemeente W ilsum bij Kampen, een
rijkssubsidie van f 1500 verleend voor herstelling van den kerktoren.

AT. Kt. O.