Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 6
Korte Mededeelingen

Den 31 Mei 1900 herdacht «de Vereeniging tot uitbreiding der
verzameling van Kunst- en Oudheden op het stedelijk Museum te
Haarlem* haar 25-jarig bestaan. De Oprechte Haarlemmer bevat naar
aanleiding hiervan een overzicht van de belangrijkste aanwinsten en van
hen, die door hunne bijdragen het museum steunden.

In zijn in «Eigen Haard < geplaatste «Herinneringen aan Holland
in Spanje« schrijft de heer W. O. S. Nieuwenkamp:

Op een reis door Spanje ontmoet men hier en daar, zoo goed
als op bijna alle deelen van den aardbol, schoone gedenkstukken van
Hollandsche kunst- en andere herinneringen aan ons kleine landje. Zod
is het in Aranjuez aan de Taag. Dit stadje namelijk is op aanraden
van een Spaansch gezant in den Haag, Marqués Grimaldi, geheel naar
Hollandsen model gebouwd en aangelegd. De huizen zijn laag, een of
twee verdiepingen, van baksteen gebouwd, met hooge daken, met veel
dakraampjes, precies als de huizen in een oud Hollandsch stadje. De
ramen bestaan uit kleine ruitjes, in lood gevat, zooals ze bij ons nog
maar zelden voorkomen. De stoelen zijn er knopstoelen, als op de
schilderijen van Steen en Ostade, en elke deur is van een klopper
voorzien. De binnenplaatsjes zijn vooral heel aardig, met galerij en
wenteltrapje. Ook de omtrek van Valencia herinnert aan ons vaderland,
vooral aan Gelderland. Daar zijn de boerenhuisjes als op de Veluwe.'
Wit, met hooge rieten daken, en boomen, vooral knotwilligen er om-
heen, een heel verschil met de gewone Spaansche boerderijen, groote
sombere steenen gebouwen, zonder een enkelen boom erbij, geheel
omringd door een hoogen steenen muur met slechts één ingang en
staande te midden van eenzame, door de zon geblakerde vlakten. Hier
en daar ontmoet men ook Hollandsche kunst, vooral in de kerken;
zoo in de kathedraal te Toledo, waar de lange reeks ramen in 't mid-
denschip geschilderd zijn door Jacob Dolfin (1418), Luis en Zasquin
van Utrecht (1429) en van Alberto de Holanda (1525). Een van de
schoonste ingangen van deze kerk is de Leeuwenpoort, door een Middel-
nederlander gebouwd in 1460. De twee kolossale bronzen deuren zijn
aan do binnenzijde van hout en geheel overdekt met basreliëfs van den
Hollander Diego Copin, van wie ook hot koorgestoelte is in de kathe-
draal te Leon.

Den 1 [uil 1.1. herdacht Jhr. Mr. V. S. L. de Stuers zijn zilveren
feest als Referendaris der afd. K. en \V. Veel is door hem in die 25 jaren