Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 4-5
Boekbeoordeeling en Aankondiging
Veilingen

bestaande gegevens. De oudste rekeningen, uit de tijden dat de graaf bij
voorkeur in den Haag vertoefde, leveren een aantal aanwijzingen over den
toestand na de uitbreiding van 1275 en de daarbij aangebrachte veranderingen.
Uit later tijd vindt men verschillende gegevens bij de- schrijvers, die bij
het verhalen der in de Hofzaal afgespeelde gebeurtenissen eene korte
beschrijving van den bouw invlechten, en in de afbeeldingen op schilde-
rijen en prenten, waarvan onder de bijlagen een lijst is opgenomen, ver-
meldende door den schrijver geraadpleegde afbeeldingen. Uitvoerig wordt
de beroemde kap beschreven en de door Rose hieraan gepleegde moord,
die feitelijk een weldaad werd, omdat hierdoor de belangstelling voor het
gebouw werd gewekt, die tot de kortgeleden voltooide restauratie leidde.
Wij schreven bijna: tot den herbouw, want als men leest hoeveel er aan
dit gebouw is veranderd, verknoeid en verrestaureerd. dan komt men
onwillekeurig tot het besluit, dat de tegenwoordige Hofzaal weinig meer
is dan een op de fundamenten van een oud gebouw zooveelmogelijk in
den stijl van de Xlllde eeuw opgetrokken nieuwbouw, waarbij partij is
getrokken van alle nog aanwezige fragmenten van den ouderen bouw, een
nieuwbouw echter, waarbij door de kundige leiders met de meeste zorg er
naar is gestreefd om te werken volgens de gegevens aan den ouden bouw.

Het belangrijk artikel van den heer Peters wordt toegelicht door 16
illustraties naar door den schrijver ontworpen bouwkundige teekeningen
en naar goed gekozen oude afbeeldingen van de Hofzaal.

J. C. OvERVOORDE.

Prentenveiling bij Fred. Muller & Co. te Amsterdam, 5—8 Juni 1905.

Reeds sedert lang werd er gesproken van de groote prentenveiling die de
firma Fred. Muller & Co. te Amsterdam zou houden. Helaas vinden derge-
lijke veilingen niet zoo vaak meer plaats als vroeger. Wat ten slotte van
5 tot 8 Juni in de bekende achterkamer in de Doelenstraat ter tafel kwam.
bleek dan ook bijeengebracht van verschillende zijden, en zelfs het buiten-
land had zijn contingent geleverd. Nevens de verzamelingen van den Berch
van Heemstede te 's Gravenhage en Boeles te Leeuwarden werd immers
ook de collectie René della Faille te Antwerpen op het titelblad van den
catalogus genoemd.

Wie er zich op gespitst had, hier een uitgelezen verzameling van
zeldzame Nederlandsche prenten te vinden, moet zeer bedrogen zijn uit-
gekomen. Op dit punt schijnt ons land tamelijk leeggepompt te zijn.
Een bepaald Nederlandsch karakter droeg de overigens zoo belangrijke
veiling dan ook geenszins, noch in het te koop gebodene, noch in het
aanwezige publiek.