Białostocki, Jan [Gefeierte Pers.]
Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie: In memoriam Jan Białostocki — 35.1991 [erschienen] 1993

I. Po śmierci Jana Białostockiego: Wspomnienia i nekrologi
Vries, Lyckle de; Białostocki, Jan [Bearb.]; Białostocki, Jan [Gefeierte Pers.]: In memoriam Jan Białostocki

IN MEMORIAM

JAN BIAŁOSTOCKI

O p 25 december 1988 overleed na een korte ziekteperiode de Poolse kunsthistoricus
Jan Białostocki, sinds 1969 eredoctor aan de Groningse universiteit. Dit trieste bericht
bereikte mij pas na bijna drie weken. Toen Białostocki in 1981 de 60-jarige leeftijd had
bereikt, werd hem een feestbundel met ruim 120 opstellen in zes talen aangeboden. De
omvang en gevarieerdheid van zijn wereldwijde vriendenkring hangt rechtstreeks samen met
zijn eigen werk. Hij was zowel museum-man ais hoogleraar. Tussen 1946 en 1981 heeft hij
zo'n 475 artikelen en boeken geschreven. Begrijpelijk dat noch het genoemde jubileum, noch
zijn 65-ste verjaardag een eind maakten aan zijn werklust. Tot zijn laatste ziekte hem trof is
hij volop actief gebleven.

BRUGFUNCTIE

Białostockie studies betreffen het hele werkterrein van de kunstgeschiedenis, inbegrepen
de 20-ste eeuwse kunst, de ceramiek en de film. Zijn voornaamste werkterrein was de
beeldende kunst van renaissance en barok; zelfs hier ontwikkelde hij meer breedte dan wie
ook. Hij kende Oost Europese kunst even goed ais de Westerse; hij liet zijn visie op het
verleden niet beinvloeden door de recent ontstane deling van ons werelddeel. In zijn inleiding
tot deel 7 van de monumentale serie Propylaen Kunstgeschichte (Berlijn 1972) heeft hij kans
gezien de Europese kunst van de 15-de eeuw op heldere wijze samen te vatten. Wie anders zou
dat hebben aangedurfd voor deze honderd jaar van Spatmittelalter und beginnende Neuzeit?

Kenmerkend voor Białostocki waren zijn beminnelijke persoonlijkheid en zijn vaar-
digheid in het tot stand brengen van allerlei contacten. Zowel zijn organisatorische werk ais
zijn geschriften vervulden een brugfunctie. Zijn boeken en artikelen hebben de Westerse
wereld bekend gemaakt met de Poolse kunst van de middeleeuwen, de renaissance en de
barok. Hij heeft de Poolse kunsthistoricus Julius Klaczko buiten de grenzen van zijn land
meer bekendheid gegeven. Aan nieuwe ontwikkelingen in de beoefening van de kunstge-