Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 2
Berichten over Nederlandsche Musea

dikwijls voorkomen en van een persoonlijke gril getuigen. Zoo zal de
verzameling een cultuur-historische waarde kunnen krijgen.

A. PIT.

Mauritshuis.

In de maand Juni werd door Dr. Bredius eene schilderij in
bruikleen gegeven, waarvoor de eigenaar nog niet met volkomen zeker-
heid eene attributie kan vinden,

't Stelt voor Minerva in haar studeervertrek, zooals de Duitschers
zouden zeggen »die Wissenschaft pflegend«.

Met »het Nieuwe TestamenU van den Delftschen Vermeer is
dit een specimen van het Oud-Hollandsch ultra-realisme. De compo-
sitie is zeer vreemd. Minerva, wier met een lauwerkrans gekroond
hoofd sterk verlicht wordt, troont in den linker bovenhoek op een
hoogen katheder, terwijl de overige ruimte aangevuld wordt door
twee groepen stilleven, echte Rembrandtiana, als een luit, een huid,
een globe, boeken, enz. Aan den wand hangen haar schild met Medusa-
hoofd, zwaard, speer en een tasch (voor hare boeken ?!) Kleur en
uitvoering vergoeden ruimschoots 't gebrek in de compositie, en boven-
dien, 't feit, dat wij hier klaarblijkelijk te doen hebben met 't werk
van een nog niet gedefinieerden leerling van Rembrandt van omstreeks
1630, zoo niet met een zeer vroeg werk van hem zelf, stempelt dit
stuk tot iets hoogst merkwaardigs.

Opmerkelijk is 't, dat er twee schilderijen van Rembrandt
bestaan, welke 't zelfde onderwerp behandelen en waarop dezelfde
voorwerpen als luit, boeken, globe, schild met Medusahoofd en zwaard
voorkomen, 't Eene is geschilderd pl.m. 1631 en in 't bezit van Charles
Sedelmever te Parijs; de echtheid hiervan evenwel wordt in twijfel
getrokken, 't Tweede is van pl.m. 1632 en bevindt zich in't Koninklijk
Museum te Berlijn.

Zeer eigenaardig is 't volgende. Dr. Bredius liet 't stuk, omdat
't overschilderd was, eenigen tijd geleden door prof. Hauser te Berlijn
restaureeren. Bij deze bewerking nu kwam op 't hoofd van Minerva te
voorschijn een takje, 't welk zich ook bevindt op bedoelde schilderij
te Berlijn. Bij dezelfde gelegenheid kwam eene rechterhand te voorschijn,
waarover men den mantel had heengeschilderd, jazelfs, in den linker-
bovenhoek verdween een geheel raam met wingerdranken, waardoor 't
licht naar binnen viel, om plaats te maken voor een muur.

De houding is nog zeer academisch, de kop evenwel is bijzonder
uitvoerig, maar toch vet en sterk lichthoudend geschilderd, 't Stilleven
is met eene bijzondere voorliefde behandeld, 't geen de vroege werken
van Rembrandt kenmerkt. De algemeene toon is bruinachtig, de lokaal-
kleuren zijn nog schaarsch, alleen 't kleed van Minerva is van een