Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 2
Korte Mededeelingen

tho Hispanien statholter und capitein-gnall in Freislamt, Overisell,
Groeningen und Lingen i549«; de ander; «A'fargareta gefurstee gravinne
tho Arnburg geborn gravinne van der Marck, vrivrouw tho Brabanson
Sevenbargen, Wedde i549« en «Carl gefurster Grave tho Arnburg
vreiherr tho Barbanson, Sevenbarge, Wedde Anno Dini . . . « Het
zijn dus ruiten betrekking hebbende op den in den slag van Heiligerlee
in 1568 gesneuvelden graaf van Aremberg, den stadhouder van dit
gewest, zijne vrouw en zijn zoon Karei van Aremberg. Hij was een groot
liefhebber van de jacht, woonde veeltijds op het slot te Wedde en
het afgebroken huis te Bellingwolde was vermoedelijk een zijner jacht-
huizen. Het museumbestuur aanvaardde dit geschenk met dankbaarheid.

Prov. Gr. Ct.

In het perceel bouwland in «Het Land van Pportugaak waaruit
de benoodigde grond voor het verhoogen der Westdijken van het
eiland IJsselmonde wordt gegraven, worden een massa boomstammen
aangetroffen, 't zij in groepen of alleen staande. Bij een dezer is op een
diepte van twee meter een urn of kan gevonden, ter hoogte van 29
centimeter, welker grootste wijdte 241/2 centim. bedraagt, van boven
9^2 centim., bij den hals toeloopende tot 3 centim., met 2 ooren.
Deze stond op een schotelltje ter hoogte van 7 centim., wijd boven
20 centim. Binnen in het schoteltje, waar de urn of kan juist in sluit,
staat in gewone drukletters BOUDILUM. De urn is geheel met eenigs-
zins roode tint; het schoteltje van een eigenaardige roode kleur. Ge-
noemde voorwerpen zijn thans in het bezit van den heer Tuinstra, arts
te Poortugaal.

Dordr. Ct.

Xader vernemen wij van den heer A. van der Poust Clement,
burgemeester te Poortugaal, dat de boomstammen zijn gevonden op
1 M. diepte en de urn op circa 2 M.

Te Buren werd 15 Juli 1.1. een monument onthuld opgebouwd
uit de overblijfselen der kapiteelen eh bogen van het in 1807 gesloopte
oude kasteel met veel zorg bijeengebracht door ons correspondeerend
lid den Heer J. A. Heuff Azn.

Het monument staat ter plaatse waar Prins Willem van Oranje
na zijn huwelijk met Anna van Buren als graaf van Buren zijn entree
deed in het kasteel.

Bij de feestelijke inwijding, waarbij ook het bestuur van den
Nederl. Oudh.k. Bond genoodigd was en door zijnen voorzitter werd
vertegenwoordigd, hield de heer Heuff eene belangrijke historische
toelichting over het oude kasteel van Buren.

Er worden pogingen aangewend om de gelden bijeen te brengen
voor den aanbouw van een nieuwen vleugel aan het groningsch museum.