Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 3
Kerkwijk, A. O. van: Muntvondst te Rheden (Geld.) en nabij Leiden
Boekbeoordeeling en Aankondiging

W

Brabant. Dubbele albertiii van ióoo te Maastricht geslagen, dubbele
afbertins van ióoo, ióoi (3 exemplaren), 1602 (2 exemplaren), 1604,
1607 en 1609 alle te Antwerpen geslagen. Doortiik. Dubbele dukaat van
Albertus en Isabella, dubbele albcrtins van dezelfden van 1602 (2 exem-
plaren), 1603 (2 exemplaren), en 1604.. Spanje. Negentien stuks halve
gouden onzas van koning Filips III, waarvan een met het jaartal 1599.
Portugal. Twee stukken van vier cruzados van koning Filips II, beide
afwijkende van de bij Teixcira ') op plaat XXIV, No. 1 afgebeelde,
benevens een viertal stuks Oostersche dinars.

Uit deze vondst is voor het Kon. Penningkabinet kunnen worden
aangekocht de Geldersche halve gouden rijder van 1615 en de Utrccht-
schc heele rijder van 1607, terwijl dc beide Portugeesche cruzados
(zeker de belangrijkste stukken uit de vondst) aangekocht zijn voor de
rijke verzameling Portugeesche munten, aanwezig in het Penningkabinet
der Leidsche Hoogeschool, (fonds Pilaer). De overige stukken zijn
door den expert J. Schulman in zijn muntveiling van 17—20 Doe. 1900
verkocht, en in den catalogus dier auctie uitvoerig beschreven.

's Gravcnhage, Nov. 1900. A. O. van Kerkwijk.

Boekbeoordeeling en Aankondiging.

Louis Gonse, Les chefs-d'oeuvre des Musées de France. La peinlure.
Paris, Société francaise d'éditions d'art, 1900. f°.

Het was een uitstekend denkbeeld van deii heer Gonse, om in
den vorm van een prachtwerk de schatten die in de provinciale musea
van Frankrijk geborgen zijn, meer bekend te maken. Sommige dezer
musea, als te Rijssel, Montpellier, Aix, Nantes, Lyon, Besancon, Dijon,
Rouen en Amiens, kunnen wedijveren met menig museum in hoofdsteden
van andere landen, wat betreft samenstelling, inrichting of huisvesting.

Reeds dertig jaar geleden heeft Clement de Ris een boek over
dit onderwerp uitgegeven, maar dit is nu vrijwel verouderd, en dan is
het verschenen, zooals dergelijke boeken toen steeds, nu gelukkig
nimmer meer, zonder illustraties. En de 500 illustraties (heliogravures
en lichtdrukken) zijn het, die, met kwistige hand door het werk ge-

it A. C. Tcixeira de Aragao. Descripcao general e historica das moedas cunha.las em
nome dos Hcis, Regentes e (Jovernadores de Portugal.