Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 4
De altaarstukken van Mr. Anthonis Jansz. van der Gou in de O.L. Vrouwe kerk van Vere / Vandalisme / Indische monumenten
Overvoorde, J. C.: De Rijksadviseurs voor de Monumenten

!7S

Voor Indië is hiermede verkregen wat wij ook voor Nederland
zoo gewenscht achten. Wij wenschen hen, die zich voor deze zaak tot
den Minister wendden van harte geluk met het behaalde succes en ver-
trouwen, dat thans ook voor Nederland het tijdstip niet verre is, dat
de systematische opneming en beschrijving der Nederlandsche monu-
menten met ernst wordt ter hand genomen.

J. C. O.

De commissie voor de restauratie van de O. L. V. of Groote
Kerk te Dordrecht heeft besloten voorloopig de restauratieplannen te
beperken tot het koor met de transepten. De hiervoor vereischte uitgaven
worden op f 80 000.— geschat, te verwerken in een termijn van acht
jaren. 1 )oor H.H. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente
te Dordrecht is ten behoeve van de restauratie gedurende 8 jaar eene
bijdrage van I 2000.— of tc samen f ió.ooo.— toegezegd.

Kr is kans dat llpendam's schoon en groot kerkgebouw zal
moeten gesloopt worden, door de verlaging van het polderpeil in het
hoogheemraadschap Waterland. Kr is verzakking ontstaan in den Noor-
dermuur, en telkens vallen groote stukken kalk naar beneden. Dezer
dagen is een groot stuk van de goot afgebroken. De muur loopt, aan
den linkervleugel, onheilspellend naar binnen.

Waarschijnlijk is het bedehuis in de i5e eeuw geplaatst; in 1650
werd het geheel verbouwd. Ken tweede verbouwing vond plaats in
1723, een derde in 1850. Het oudste gedeelte is het achterschip; daar
vindt men 3 beelden, die echter verminkt zijn. Ook is er een «Hot-
bank«, die prijkt met het wapen der «De Graeff's«.

De toren is 40 meter hoog, en behoort aan de burgerlijke
gemeente.

N. R. Ct.

De Rijksadviseurs voor de Monumenten.

In het artikel «Bescherming van Monumenten-s wordt op blz.
116 de voormalige Commissie van Rijksadviseurs voor de monumenten
van geschiedenis en kunst besproken, een korte kritiek over hare