Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 5
Haverkorn van Rijsewijk, Pieter: De oudste beeldhouwwerken in Noord-Nederland
[Abschnitt]

2IÓ

Aan de twaalfde eeuw doet vooral denken de wat ineengedrongen,
stijve vorm der grootste beelden, hun hieratiseh karakter, eigen aan de
(Byzantijnsche) kunst der elfde eeuw, waaraan de kunst in de twaalfde
eeuw begon zich te ontworstelen, zoo als de kleinere beeldjes, vooral
in het benedengedeelte, zouden kunnen getuigen. Ook de ronde, kegel-
vormige gedaante en de dikte der hoofden wijzen op de twaalfde eeuw.
De houding en het gewaad van Christus komen ook overeen met
sommige voorstellingen uit dien tijd. De sluierkap van Maria stemt
met de vrouwenkleeding uit de twaalfde, zelfs nog uit de dertiende
eeuw, en het gewaad van St. Maarten, hoe onduidelijk ook, schijnt
overeen te komen met dat van krijgslieden uit de twaalfde eeuw.

Deze steen dagteekent dus uit de twaalfde eeuw, en is hoogst-
waarschijnlijk afkomstig uit den ouden kerktoorn, die omstreeks de
helft der veertiende eeuw vervangen werd door den nog bestaanden,
kolossalen toorn. De heer van der Meulen vermeldt het randschrift der
in den toorn hangende, zoogenaamde Jongelingsklok, en dit zegt dat
de oude klok, uit welks metaal de nu aanwezige in 1618 werd hersteld,
gegoten was in 1355. De toorn werd dus verbouwd 100 jaren voorde
kerk, waarvan de verbouwing begon in 1446 en voltooid werd in 1466,
zoo als vermeld staat op een steen in den muur op het koor.

19 30/4 oi. P. Havekkorn van Rijsewijk.

De heer H. Engelbregt heeft t en goed werk laten verrichten
door den gevel van zijn hris te laten ontdoen van de dikke verdaag,
die het fraaie gebouw ontsierde.

Dit huis werd gebouwd in 1614 in de schoone sobere lijnen van
oud-Hollandschen stijl en in 1667 was hel dat in ditzelfde gebouw de
vrede van Breda geteekend werd, die een einde maakte aan den twee-
den lingelschen oorlog.

Nu levert het een prachtig gezicht in zijne frissche stcenklcuren,
waardoor nu het zeer schoone — ook gerestaureerde — wapenschild
boven de deur veel beter uitkomt. Kon de heer Kngelbregt nog beslui-
ten de deur door een in denzelfden stijl te laten vervangen, dan was
het werk volmaakt en zouden stadgenoot en vreemdeling in bewonde-
ring staan blijven voor een zoo artistiek geheel.

Br. Ct.

Gedurende vijf jaren werd van rijkswege een subsidie verleend
om den toren der Sint-('atharinekerk te Brielle te restaureeren; in het
al geloopeen jaar is dat werk geëindigd.