Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 4
De altaarstukken van Mr. Anthonis Jansz. van der Gou in de O.L. Vrouwe kerk van Vere / Vandalisme / Indische monumenten

r7i

De altaarstukken van Mr. Anthonis Jansz. van der Gou in de
O.L. Vrouwe kerk van Vere.

De omstandigheid dat ik in de Bijdragen voor de geschiedenis van-
het Bisdom Haarlem, zöste deel, op dit oogenblik mededeeling doe van
de oorkonden, door wijlen pastoor J. J. van der Horst over Kerkelijk
Vere verzameld, heeft mijne aandacht getrokken naar twee altaarstuk-
ken die weleer de groote kerk van Vere moeten gesierd hebben, en
geschilderd waren door eenen meester, wiens leven en verdere arbeid
nog altijd naar het schijnt onbekend gebleven zijn.

Het eene altaarstuk werd door den schilder Mr. Anthonis Jansz.
van der Gou, zooals hij genoemd wordt, uitgevoerd voor de S. Paulus-
kapel, die eene stichting was van Fauwels van Borsselen, «bailju van
der Vere«; het andere stuk werd den schilder besteld door het gilde
der vischkoopers voor de H. Kruiskapel.

Van de beide stukken bestaan de oorkonden der overeenkomsten,
met den schilder aangegaan, nog in het archief van Vere's stadhuis.
Ze bestonden althans nog toen ze 'door van der Horst werden uitge-
geven in De Dietsche Warande, 4de deel blz, 499—504.

Wegens de vorderingen welke de geschiedenis der kunst in de
laatste jaren gemaakt heeft, acht ik hel niet ondienstig nogmaals op die
stukken de aandacht te vestigen. Ik zou daarom die overeenkomsten
nog wel weer in het Bulletin willen herdrukken. Aangezien echter tot
opsporing der stukken (zoo ze nog mochten bestaan) de beste diensten
verleend zullen worden door onze buitenlandsche correspondenten, doch
deze allicht minder gemakkelijk het oude Hollandsch verstaan: zoo
laat ik hier liever eene aanschouwelijke schets volgen van de twee
altaartafels.

Ouderkerk a/d. Amstel. j. J. Graaf.

{Zie schetsen op pag. 172 en /S-)