Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 3
Mauritshuis
Dompierre de Chaufepié, H. J. de: Koninklijk Penningkabinet t 's Gravenhage: Een Romeinische gouden ring bij Velsen gevonden

De schilderijen, welke ruim eeu jaar geleden door Graaf van
Lyndén te Lisse aan het Mauritshuis in bruikleen werden afgestaan (zie
de beschrijving der stukken in Bulletin ie jaarg. blz. 120), hebben dit
museum wederom verlaten. Een drietal echter, de Brakenburgh, de Flinck
en het mansportret van Frans Hals, zullen voorloopig nog in bruikleen
blijven.

Eeu vierde schilderij van genoemde collectie, een groot wild-
stuk van Jan Weenix, is door Mevr. de Douairière van Lynden aan het
Mauritshuis ten geschenke aangeboden, zoodat dit museum thans drie
stukken van dezen meester rijk is.

W. Martin.

In het Museum Boymans is geplaatst eene schilderij van Hendrik
Avercamp, bijgenaamd de Stomme van Kampen.

Zijn, door Boymans verworven schilderij is een wintergezicht.
Op den voorgrond links staat een kale boom met cenigc huizen: een
motief, door hem meermalen gebruikt, o. a. op de schilderij in het
museum te Schwerin. Van den rechter voorgrond strekt de ijsvlakte
zich over de geheele breedte uit tot den achtergrond, waar rechts de
horizon wordt afgesloten door een stad. Witgrijze sneeuwvlokken be-
dekken bijna geheel de grijsblauwe winterlucht. Door die wolken breekt
het licht der ondergaande zon, fraai vervloeiend tegen de met sneeuw
bedekte daken. Het ijs is vol kleine liguren: Amsterdamsche weezen,
dames en heeren, die schaatsenrijden, sleedje varen, arren, kolven.

Avercamp's kunst sluit zich bij de oudere Vlaamsche school aan.
Het landschap is voor hem bijzaak, de stoffage hoofdzaak; de lokale
kleuren hebben hun volle kracht. De naïeve opvatting en uitvoering
geven zijn werk een eigenaardige bekoorlijkheid.

ió Dcc. 1900. N. R. Ct.

Koninklijk Penningkabinet te 's Gravenhage.

Een Romeinsche gouden ring bij Felsen gevonden.

Het is eene zeldzaamheid wanneer men in ons land gouden
Komeinsche ringen met gesneden steenen vindt, te meer is dit merk-
waardig als de vondst plaats heeft in een provincie waar weinig Romein-
sche oudheden worden aangetroffen.

Nabij Velsen toch is in den loop van 1899 gevonden een gouden