Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 6
Honig, G.: Het dorp Jisp en het Raadhuis aldaar
Verslagen van Vereenigingen

weerskanten bevinden zich hangende muurkasten van eikenhout, de
zuidelijke met pilasters, de noordelijke alleen van cannelures voor-
zien. De kamer wordt door een zeer fraaie eikenhouten balie met
bank in twee gedeelten gescheiden; een sierlijke eikenhouten tafel is
daarvoor geplaatst. Aan de achterzijde van het gebouw is nog een in-
gang met trap, die toegang geeft tot een ander bovenvertrek, ook
geheel in eikenhout betimmerd en voorzien van een kleinere schouw.
Het is de vergaderkamer voor de armenvoogden.

Hoewel er in het inwendige van het gebouw veel is, dat men
volgens de eischen van den tegenwoordigen tijd niet practisch, niet aange-
naam of gezellig kan vinden, is het zeer zeker te prijzen in het Jisper ge-
meentebestuur, dat, nu het raadhuis bouwvallig wordt en een flinke herstel-
ling noodzakelijk is, men liever tot restauratie wil overgaan, dan tot slooping.
De regeering heeft toezegging gedaan van een subsidie van ten hoogste
f 3000.—, de gemeente zal met behulp van particulieren zorg moeten
dragen een gelijke som bijeen te brengen.

Wij vertrouwen dat dit bedrag wel gevonden zal worden, en
dat het fraaie, echt Hollandsche gebouw zal blijven gespaard!

Zaandijk, Juli 1901. G. J. Honig.

Verslagen van Vereenigingen.

Verslag van de commissie van beheer over de verzameling
van geschied- en oudheidkundige voorwerpen te 's Graven-
hage over 1900.

In dit verslag trof ons allereerst de mededeeling, dat vele schil-
derijen restauratie noodig hebben, doch dat de kosten daarvan de
middelen waarover de commissie kan beschikken te boven gaan.
Bedroevend is het daarom in hooge mate, dat het verzoek van de
commissie van het Dagelijksch Bestuur van 's Gravenhage, om aan den
Raad een verhooging van subsidie van slechts f 1250.— voor te stellen,
van de hand gewezen werd.

Toch was het mogelijk, dank zij de hulp door de vereeniging
Rembrandt verleend, een vischstuk van Abraham van Beyeren, afkomstig
uit den boedel van Jacob Maris, aan te koopen.

Van de verdere aanwinsten vemelden wij twee landschapjes met
vee door Jan van Gooi, een heuvelachtig landschap door Johannes
Schoeff en een geschilderd portret van Johan Stalpert van der Wielen.