Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 1
Pit, Adriaan: De verzameling Hollandsch beeldhouwwerk in het Nederlandsch museum, te Amsterdam, [2]
Verbetering / - Rijksmuseum vn schilderijen te Amsterdam / Verzameling Van der Hoop - Stedelijk Museum te Amsterdam / Collectie Six / Erratum / Kon. Penning-Kabinet te's Gravenhage / Maritshuis te 's Gravenahge / Museum te Haarlem / Friesch museum te Leeuwarden / Museum te Grningen / Stadhuis te Deventer

dergelijke kleine eopyen naar bekende graftomben in den handel zijn
gebracht. Het model naar de tombe van v. Friesheim is hoog M. 0.25,
breed M. 0.455.

No. 59. Ivoren beeldje van den god Pan, geheel naakt, de
linker arm gesteund op een boomstam, de rechter langs het lijf', in beide
handen een fluit houdende. Geteekend op liet voetstuk: I. H. Xavery.
1729. F. Hoog M. 0.21.

No. 60. Ivoren beeldje eener bachante, pendant van vorig num-
mer. Geheel naakt, geleund tegen een boomstam, in de rechter hand
een tamboerijn. Op het voetstuk geteekend als vorig nummer. Hoog
M. 0.205. >^lm L B. Xavery wordt met veel waarschijnlijkheid toege-
schreven:

No. 61. Wit marmeren groep van twee vechtende naakte kin-
dertjes. Hoog M. 0.59.

No. 62. Al evenmin als door het werk van Xavery wordt aan
deNoord-Nederlandschc beeldhouwkunst glorie bijgezet door het werk van
Willem Hendrik van der Wall, leerling van Xavery, geboren in 1716
te Utrecht. Wij bezitten een groep van gebakken aarde van hem voor-
stellende de Moederliefde. Een zittende, ruim gedrapeerde vrouw, één
borst ontbloot, waaraan een zuigend kind. Zij houdt met de linker hand
een klein spelend kind vast dat rechts van haar staat, terwijl zij omziet
naar een ander kind links van haar. Geteekend op het voetstuk: W. H.
Van. D. Wall. f. 1775. l h- hand van het kind ontbreekt. Hoog M. 0.43.

No. 63. Nog onbeduidender is eene madonna met kind door
Walterus Pompe, geboren te Lidt, in Noordbrabant, onbekend in welk
jaar, gestorven te Antwerpen in 1777. De maagd draagt het kind op
den rechter arm, het kind is geheel naakt. Geteekend op het voetstuk:
W. Pompe. 1728. Hoog M. 0.45. Het rechterarmpje van liet kind ont-
breekt.

A. Pit.

VERBETERING.

Op bladzijde 64 (3* aflevering) van den eersten jaargang van dit
Hullelin worden, onder Nos. 27, 28, 29 en 30, vier looden plaketten
behandeld, welke door mij gedateerd werden als afkomstig uit de eerste
helft der 17" eeuw. Ik deed zulks, mij aansluitende bij de meening
van Heinrich Modern die in zijn studie over Paulus van Vianen, met
veel waarschijnlijkheid, een schaal, vroeger in de Spitzer-verzameling,
waarop dezelfde compositie, maar van de tegenzijde, voorkomt als op
onze plakette Na 27, aan dien kunstenaar toeschrijft. Ik meende met
eene Duitsche navolging naar een oorspronkelijk werk van Vianen te
doen te hebben.