Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 3
Balen, C.L. van: De muurschilderingen in de Sint Walburgkerk te Zutphen

Oude Monumenten.

De muurschilderingen in de Sint Walburgkerk te Zutphen.

Gevraagd om in het Bulletin iets ten beste te geven over de
muurschilderingen, die in de Sint Walburgkerk te Zutphen ontdekt zijn,
wil ik gaarne aan die uitnoodiging voldoen.

Maar aangezien mijn kennis van dergelijk werk veel leemten heeft
en mij voor 't moment de tijd ontbreekt om het een en ander na te
slaan, wat misschien opheldering zou kunnen geven, moet ik mij bepalen
tot een vluchtige beschrijving, die voor anderen een aansporing moge
zijn tot meer gezet onderzoek.

Als ik begin met te zeggen, dat de kerk vol is van allerlei muur-
schilderingen, dan zeg ik niet te veel. De overvloed is verrassend.

Het eerst zag ik bij een bezoek met dit doel, een paar groote
cartouches met vijfregelige spreuken. De naam cartouches is eigentlijk
slechts betrekkelijk juist; de spreuken zijn geval in vierkante omlijstingen
van gele kleur. De taal der spreuken is het Geldersche grens-dialect.
Ik las o. a.:

Die Gott aenbyddet und hem.

Dynet......enz.

De letters zijn van het gewone gothieke karakter.
Deze spreuken staan op den Westelijken muur van het Noorder
transept.

<)p den Noordwestelijken pijler van liet schip der kerk is een groote
figuur bloot gelegd, kennelijk een Maria-hemelvaart. Duidelijk zichtbaar
zijn een paar engeltjes, die de opwaarts zwevende gedaante steunen. Zij
zijn goed geteekend. De indruk dien zij op mij maakten, was meer die
van vroeg-renaissanee dan van gothiek.

De daar tegenover staande Noordoostelijke pijler van het schip even-
wel draagt een voorstelling, die een zuiver gothiek karakter heeft. Het
is een zeer fraai bewerkt baldakijn in den vorm van een wimberg uit
het llamboyante tijdperk; de heilige die er onder gestaan heeft, is waar-
schijnlijk geheel verdwenen. Het baldakijn is in zeer teedcre kleuren
geschilderd; het doet denken aan den biceken toon van Der Kinderen's
bekende werken.

De muren van sommige kapellen van den kooromgang zijn vol

figuren.

In een ervan zag ik een groot tafereel met Christus aan het kruis,
en van afstand tot afstand biddende figuren; zeer nobel van opvatting,