Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 5
Berichten over Nederlandsche Musea
Boekbeoordeeling en Aankondiging

Het portret, uitstekend bewaard, is van dezelfde conceptie als de
prent, beschreven bij Muller No. 1609.

Alleen is de houding iets anders, de rechterhand op de borst
gelegd, de linker rustend op de tafel en den zegelstempel houdend.

Ook de raadzaal op den achtergrond is iets anders.

Het portret is kort voor 1667 geschilderd.

Boekbeoordeeling en Aankondiging.

Galerie Alfred Thieme i:i Leipzig, mit Einleilung von Wilhelm
Bode herausgcgeben von Ulrich Thieme. Leipzig 1900.

Voortdurend algemeener wordt het gebruik, dat verzamelaars in
met min of meer pracht uitgevoerde beschrijvingen van hunne collecties
tegenover het groote publiek rekenschap afleggen van de wijze waarop
zij verzamelen en van de resultaten die door hen verkregen werden.

De onlangs verschenen, met meer dan honderd afbeeldingen
opgeluisterde beschrijving van «Meine Sammlung,« door den heer August
Zeiss te Berlijn uitgegeven, kan op deze plaats minder geschikt aange-
kondigd worden, daar slechts weinig Nederlandsche kunstwerken door
den heer Zeiss verzameld werden.

Geheel anders is het met het werk, waarvan de titel hierboven
genoemd is.

De heer Alfred Thieme is een hartstochtelijk verzamelaar van
Nederlandsche, speciaal Noord-Nederlandsche kunst, en nu hij van zijn
collectie een geïllustreerden catalogus heeft uitgegeven is daarmede de
studie der Oud-Hollandsche schilderkunst ten zeerste gebaat.

De verzamelaar heeft dit werk onder gelukkige auspiciën kunnen
verrichten. Hij vond niemand minder dan Bode bereid er een kunsthis-
torisch overzicht voor te .schrijven, en zijn eigen zoon, de bekende
kunsthistoricus Dr. Ulrich Thieme, heeft den eigenlijken catalogus
samengesteld. Deze heeft zich met de uiterste nauwgezetheid van zijn
opdracht gekweten. Alle schilderijen zijn uitvoerig beschreven, de
afkomst er van is met groote openhartigheid verteld en de geheele
litteratuur volledig opgesomd.

Kigenaardig is het, na te gaan, hoe de heer Thieme in de
gelegenheid geweest is, in vijftien jaar tijds, want van 1886 dateert zijn
oudste aankoop, zijn verzameling bijeen te brengen. Van de 94 schil-
derijen zijn er slechts 22 op aucties gekocht, alle andere uit de hand,
hetzij van hun bedrijf min of meer openlijk uitoefenende kunsthandelaars,