Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 2
Korte Mededeelingen

netten, waarvan te vermelden een met twee kleppen, gemerkt »Crone«,
en een dergelijke, gemerkt I. G. H.

De niet-Europeesche instrumenten zijn:

Rijk versierde gambang of gender, door den sultan van Djocjo-
karta aan den heer Boers geschonken. Eenvoudige gender. Ankloeng,
stel van 3 rekken, bestaande uit 2 a 3 bamboepijpen (N. 0. Java).
San-heen of sann-jinn (China). Pepa (China). Goe-hin of yoe-kin (China).
Kiem of Ijoa (ché der Chineezen). Rovana, Hoorn, gemaakt van een
grooten olifantstand (Congo). Sesanda van Timor Koepang. Twee trommen
uit Borneo. Gitaar, diverse fluiten, tokkelinstrumenten, enz.

Het geheel vormt eene belangrijke aanwinst voor het Nederlandsch
Museum. De kleine verzameling oude muziekinstrumenten thans daar
aanwezig wordt door de collectie Boers zeer uitgebreid, zoodat een
schoon geheel verkregen wordt. De omstandigheid, dat er nu enkele
stukken in worden aangetroffen van hooge zeldzaamheid, die andere
welbekende Musea niet bezitten, zal er toe bijdragen om de aandacht
van het buitenland op deze collectie te vestigen. Voor Nederland heeft
de verzameling nog eene andere waarde, namelijk die van te zijn eene
blijvende herinnering aan den Nederlandschen toonkunstenaar Johannes
Conradus Boers, die zijn leven wijdde aan de studie der oud-Nederlandsche
muziek en een der grondvesters is van de wetenschappelijke beoefening
onzer muziekgeschiedenis.

De dank der regeering is betuigd aan de schenkers.

St. Crt.

Ten behoeve van het Nederlandsch Museum Averd op de auctie
Charles Steyn te Parijs voor f 23306 aangekocht een chef-reliquaire
van den H. Fredericus, bisschop van Utrecht. Blijkens een er op voor-
komende inscriptie werd het in 1362 gemaakt door den goudsmid Elyas
Scerpswert in opdracht van deken en kapittel der Sint-Salvatorkerk te
Utrecht, die in dat jaar de graftombe van dien heilige lieten vernieu-
wen en bij die gelegenheid een -deel van den schedel in deze schrijn
plaatsen. Over het kunsthistorisch belang van dezen aankoop en de
geschiedenis van het voorwerp zal weldra elders uitvoerig worden ge-
handeld

De heer W. A. P. F. L. de Leve te Wildervank heeft aan het
Groningsch Museum in bruikleen afgestaan twee zeef oude ramen, be-
vattende elk een aantal in lood gezette geschilderde glasruiten. Deze
ramen zijn afkomstig van eene oude boerenplaats te Bellingwolde, welke
ongeveer acht jaren geleden is afgebroken. Op de ruiten vindt men de
wapens van Aremberg en van der Mark en de opschriften, de een:
«Johan van Ligne graeff tho Arnburg vrijher tho Barbanson, Seven-
bargen, heer tho Wedde, ridder des ordens van gulden vellies, Kn. Mat.