Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 3
Dompierre de Chaufepié, H. J. de: Koninklijk Penningkabinet t 's Gravenhage: Een Romeinische gouden ring bij Velsen gevonden
Kerkwijk, A. O. van: Muntvondst te Rheden (Geld.) en nabij Leiden

geleidden een voorraad glad gepolijste steentjes mede, waar ze naar
bestelling of behoefte een voorstelling in graveerden, zooals men uit de
talrijke voorbeelden zien kan die afgebeeld zijn, b. v. in Janssen's Ned.
Rom. Daktyliotheek.

Het tweede is een uit Klein-Azië afkomstige cornalijn die wij
hieronder afbeelden op de dubbele grootte. ')

Oorspronkelijk dacht men dat er op voorgesteld was de vlucht
naar Egypte, maar bij nadere beschouwing blijkt dat het voorstellen
moet den intocht van Christus in Jeruzalem; duidelijk is Christus zicht-
baar op cenen ezel rijdende, terwijl voor en achter Hem mannen met
lange palmen staan te wuiven, 't Is een belangrijk specimen van de
glyptiek uit de eerste eeuwen na Christus.

Dr. H. J. DE DOMPIERRE DE ChAUFEPIÉ.

Muntvondst te Rheden (Geld.) en nabij Leiden.

In den zomer van dit jaar heeft men nabij Rheden een aantal
gouden en zilveren munten, meest alle uit de i8e eeuw gevonden. Be-
halve uit gouden dukaten van Holland, West-Friesland en Utrecht uit
de tweede helft der achttiende eeuw en een gouden West-Frieschen
rijder van 1761, bestond deze vondst uit drieguldens, guldens, schel-
lingen en dubbele en enkele stuivers der Nederlandschc provinciën en
dukatons van Brabant en Luik. Van meer belang was een vondst voor
een paar weken in de buurt van Leiden gedaan, die uit de volgende
gouden munten bestond:

Gelderland. Gouden rijder 1608, halve gouden rijders van 1607,
1615, 1616, 1617, lór8 en 1619 (4 exemplaren). Holland. Halve gouden
rijders van 1607 (2 exemplaren). Utrecht. Gouden rijders van 1607, 1608,
1616 en 1617 (2 exemplaren). Overijsel. Halve gouden rijder 1607.

1) Naar eene teekening van den heer Bijtel, amanuensis aan het Oudheidkundig
Museum te Leiden.