Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 1
Hoefer, Frederik Adolph: Het z.g. Linaeustorentje te Hraderwijk
N.H. Kerk in Ilpendam - Huis t Zwieten to Zoeterwoude

i8

gebouw. Dc moet der aansluiting is nog zeer duidelijk zichtbaar tegen de
zuidzuide van het torentje. Hier ziet men ook de moeten van twee dicht-
gemetselde doorgangen, waarmede men op de verschillende verdiepingen kwam.

Van den voormaligen hortus uit, waarin het staat, kan men door een
deur in het torentje komen. Een steenen wenteltrap voert naar boven. Het
kunstig gemetselde spiraalgewelf van deze trap verdient eerbiedige aandacht.
Havard, die den toren stellig niet van binnen zag, noemt hem in zijn
Voyage aux villes marles du Zuiderzee1): »une petite tourelle de gracieux
aspect".

Op den plattegrond van Hardewijk, voorkomende bij Pontanus, is dit
torentje duidelijk te zien, evenzoo het gebouw, dat er tegenaan stond.
Vermoedelijk hoorde dit overblijfsel op de eene af andere wijze tot het
St. Catharina-klooster, dat er tegenover lag. Maar ook ten tijde der Hooge-
school speelde dit torentje een rol, aangezien het toen als gevangenis dei-
studenten dienst deed

Het is dus, behalve als artistiek monument uit het eind der XVIe eeuw,
tevens als historische herinnering waard aan het nageslacht overgeleverd
te worden.

Zal dit echter kunnen, dan dient met dit torentje door de gemeente
Harderwijk anders gehandeld te worden. Van alle kanten dringt de regen
en de sneeuw de ongesloten openingen binnen en de wind heeft er vrij
spel. Met geringe kosten kan echter het verval worden voorkomen.

Hattem, 27 Januari 1906. F. A. Hoefer.

N. H. Kerk te Ilpendam.

Zondag 26 Nov. werd de gerestaureerde kerk op plechtige wijze
ingewijd. Onder herinnering aan de bijna tot uitvoering gekomen plannen
tot afbraak, zij hier een woord van dank gebracht aan hen, die de ver-
nietiging van dit interessant kerkgebouw op het laatste oogenblik wisten
te keeren en aan de Synode, die door krachtigen steun het behoud ervan
mogelijk maakte.

Huis te Zwieten te Zoeterwoude.

In het najaar hebben eenige bewoners van Zoeterwoude ontgravingen
gedaan naar de fundamenten van het verdwenen huis te Zwieten,

1) Henri Havard, La Hollandt piitoresqiie, deuxieme édition, p. 273.

2) H. Bouman, Geschiedenis der Geldersche Hoogeschool en Mr. ]. W. Staats Evers
Gelderland''s voormalige steden, blz. 180.

3) Naar wij vernemen is door de Rijkscomm. voor de beschrijving der monumenten,
naar aanleiding van mededeelingen van den Heer Hoefer, bereids een schrijven gericht
tot B. en W. van Harderwijk, om op herstel van het »Linaeustorentje" aan te
dringen. Red. Buil.