Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 2
Muller, Samuel: Het huis Zoudenbalch te Utrecht
Boekaankondiging

7o

bereiden. Maar onverwachts daagde redding op. In mijne Oude huizen te
Utrecht had ik, juist een jaar voor den brand, met den heer de Hoog
een restauratieplan van liet gebouw ontworpen en in teekening gebracht;
het was gebleken, dat de fraaie gevel, hoe verwaarloosd en hoe onoogelijk
ook, toch met zekerheid en met weinig kosten kon hersteld worden. Deze
schoone droom had de aandacht getrokken van Victor de Stuers, en zoodra
hij van den brand vernam, schoot hij toe en redde door zijn vasten wil
en zijn machtigen invloed het monument dat reeds verloren scheen. Zoo
is thans de fraaie gevel onder leiding van Dr. P. J. H. Cuypers geheel
volgens het door ons aangegeven plan hersteld in zijn ouden luister ~), —
een aantrekkingspunt te meer voor den vreemdeling, die belang stelt in Neder-
lands kunstrijk verleden. Alleen — de gevel is niets meer dan eene decoratie :
wat zich daarachter verheft is een gewoon modern huis, welks inrichting
zelfs geen verband meer houdt met de verdeeling van den ouden gevel.
Meer kon niet bereikt worden. Zoudenbalch's huis was een puinhoop
geworden. Gelukkig kan ik er bijvoegen, dat er in den brand niets ver-
loren is gegaan dan de oude baksteenen der muren.

S. Muli.hr Fz.

Boekaankondiging.

Vierde Jaarboek der vereeniging Amstelodamum, 1906.

Dit jaarboek brengt ons een tweetal bijdragen van oudheidkundig belang.
De heer D. C. Mever Jr. vervolgt op de gewone wijze zijne mededeelingen
over huizen, waarbij eenige zeer welkome afbeeldingen, en Dr. J. C Brcen
levert een lijst van de Amsterdamsche gangen, welke niet alleen van
topographisch belang is, doch ook voor de kennis van het volksleven
menige bijdrage levert. Merkwaardig is het groot aantal naar een bedrijf
genoemde gangen, Zoo vindt men 22 verschillende Bakkersgangen,
16 Gruttersfjan^en, enz.

Voor genealogen levert de lijst van kerkmeesters en regenten, door
Mr. YV. R. Veder bijeengebracht, tal van gegevens.

De titelprent geeft eene afbeelding van het thans voor de Raadhuis-
straat afgebroken gedeelte van de Keizersgracht naar een schilderij van
J. Ouwater uit 1782.

1) Slechts met ééne uitzondering; in de traceering boven de voordeur was door
ons één stijl aangebracht. Thans zijn er twee; bij het nauwkeurig onderzoek tijdens
de restauratie vond men boven op het deurkalf de sporen dier twee stijlen terug.

2) Ook met ééne uitzondering; de blaadjes op de hoeken der traceeringen
boven de vensters zijn ruw en zeer summier behandeld; toch bewijzen de fraai
gedetailleerde blaadjes op het deurkalf, dat dit oudtijds anders was.