Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 1
Stuers, Victor E. L. Ridder de: Het Kruisheerenklooster te Maastricht
N.H. Kerk te Monnikendam - Gevonden oudheden te Nijmegen - Toren te Oirschot St. Maarten te Zalt-Bommel - Zutphen- Nieuwstadspoort is Zutphen

de gelegenheid aan een merkwaardig monument een nuttige bestemming
te geven, het te herstellen en het te redden.

De restauratie werd met veel zorg en talent onder leiding van den
Rijksbouwkundige J. van Lokhorst op voortreffelijke wijze uitgevoerd,
zoodat thans het Landbouwproefstation over uitnemende lokalen beschikt en
Maastricht een belangrijk monument in oorspronkelijken staat hersteld ziet.

Het ongeluk op 20 Januari voorgevallen is toe schrijven aan een grond-
verschuiving in den omtrek van een oude, zeer diepe en buiten gebruik
gestelde bronwaterput, gelegen vlak voor den Zuid-oostelijken hoek van het
gebouw. Ten gevolge dier grondverschuiving is de fundeering verzakt en
is later een gedeelte van den gevel bezweken. Reeds ongeveer een jaar
geleden vertoonden zich eenige scheuren in den gevel op dit punt, doch
naar het schijnt heeft men daaraan niet de noodige aandacht geschonken,
zoodat geen onderzoek werd ingesteld en geen maatregelen getroffen werden.

Gelukkig kan de bezweken hoek nauwkeurig in de oude vormen hersteld
worden, wijl van het gebouw zeer gedetailleerde opmetingen voorhanden zijn.

VlCTOR DE STUERS.

N. H. Kerk te Monnikendam.

De dringend noodige herstelling der N. H. Kerk te Monnikendam,
waarop ook namens den Bond werd aangedrongen, moest steeds achterwege
blijven bij gebrek aan financiën. Thans is door een vermogend grond-
eigenaar hiervoor een bedrag van ƒ10.000 beschikbaar gesteld.

Gevonden oudheden te Nijmegen.

Bij grondwerken op den Kopschehof aan den Berg en Dalschen weg
te Nijmegen zijn eenige Germaansche oudheden gevonden, waaronder
urnen, oorkannen, schoteltjes, munten en bronzen voorwerpen. Van een
uit tuf- en zerksteenen samengestelde vlakke plaat is nog niet uitgemaakt
of zij tot een stookplaats of tot een begraafplaats behoorde.

in en bij Nijmegen werd ook gedurende het jaar 1905 zeer veel
gevonden Een systematische opgraving op de Hunnenberg door den heer Kam
ondernomen bracht merkwaardige stukken aan den dag. In de Waal werd
een Romeinsche geloftesteen met inscriptie opgevischt.

Toren te Oirschot.

In de begrooting over 1906 is door de Regeering voorgesteld en door
de Tweede Kamer toegestaan een bedrag van 50.000 gld. verdeeld over
5 jaren voor de herstelling van den toren te Oirschot, waarvan zooals
bekend in December 1904 een vierde Z. W. gedeelte is ingestort. De
Provincie N. B. zal een subsidie toekennen van 20.000 gld. en het restant
zal door Kerk en Gemeente worden bijgedragen.