Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 3
Boekbespreking
Kleine mededeelingen

Die Haghe, Bijdragen cn Mededeelingen, 1906.

Het jaarboek bevat o. a. een zeer uitvoerige en rijk geïllustreerde
beschrijving van de Gevangenpoort van de hand van Jhr. G. G. Calkoen,
plattegronden van het paleis Buitenrust, met toelichting van J. Brouwer, en
een pleidooi voor het recht van den Staat op den Hofvijver door
Mr. Seerp Gratama.

Kleine meclecleelinsren.

Tentoonstelling te Leiden bij gelegenheid der Rembrandthulde.

Door de Leidsche Rembrandtcommissie zijn ter gelegenheid der
Rembrandthulde een tweetal tentoonstellingen georganiseerd, die van 14 Juli
tot 15 September geopend blijven.

In het Academiegebouw op het Rapenburg worden vijf zalen ingericht
voor eene tentoonstelling van origineele teekeningen van Rembrandt en
reproducties van zijne werken. Hierbij zal ook door eene serie reproducties
naar schetsen, en van werken die Rembrandt geinspireerd hebben bij het
ontwerpen zijner werken, een overzicht gegeven worden van kunsthistorisch
belang.

De tentoonstelling van schilderijen wordt gehouden in de kunstzaal
van het Stedelijk Museum aan den Ouden Singel. Zij beoogt om een
overzicht te geven van Rembrandt's kunst in verband met die der Leidsche
meesters, die in zijn tijd of onder zijn invloed gewerkt hebben. Een zestiental
Rembrandt"s is reeds toegezegd, grootendeels nog nergens tentoongestelde
werken, waaronder de zoogenaamde Scipio uit Berlijn en het pas ontdekte
schilderij in het bezit van den heer van Wageningen. Jan Steen is door
13 stukken, alle uit particuliere verzamelingen, vertegenwoordigd, van van
Goven zijn 6 schilderijen toegezegd, van Gerard Dou 9, waaronder een
zijner hoofdwerken, afgestaan door den Hertog van Westminster. Ook
Brekelenkam is goed vertegenwoordigd en van de Hooch en Frans van
Mieris zijn merkwaardige stukken toegezegd. Het totaal aantal der inzen-
dingen bedraagt ongeveer zeventig.