Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 2
Overvoorde, J. C.: Groote of O. L. V. Kerk te Dordrecht
Onze Lieve Vrouwe of Groote Kerk te Dordrecht

De ribben van het rijke stergewelf zijn gedeeltelijk beschilderd en
de hoeken der gewelfvelden, achter de rozetten, zijn van eene eenvoudige
gestyleerde bloem versiering voorzien, waarbij verschillende inlandsche planten
tot voorbeeld dienden. Deze schildering is groffer en ook iets later dan
die in de gewelven van het hoogkoor. De houten rozetten zijn eenvoudig
doch sierlijk gesneden en omgeven door eene ranke achtpuntige bladver-
siering. De kern wordt gevormd door een gestyleerde bloem. Vier der
rozetten zijn rijker en vertoonen medailjons met a. Maria-boodschap,
b. Bezoek van de Heilige Maagd aan de H. Elisabeth, c. Huldiging van de
drie Koningen, d. Besnijdenis.

Bij de restauratie bleek dat in een der ribben een steenstuk door een
houten blok was vervangen ; deze merkwaardige restauratie moet blijkens
den toestand van het hout reeds van ouden tijd dateeren.

Hen dichtgemetseld deurkozijn in de noordzijde bij de koorsluiting
werd blootgelegd en een blindraam in de koorsluiting bleek vroeger voor
de bovenste helft open geweest te zijn ; de ijzeren roeden waren nog tusschen
het metselwerk aanwezig. Dit venster zal op de oorspronkelijke wijze
worden hersteld.

Aan de raamprofielen in de koorsluiting waren nog duidelijk de sporen
zichtbaar van den brand van 1457, waaruit blijkt dat bij dit onheil althans
een groot deel der oude muren is behouden. Aan de noordzijde waren de raam-
profielen zoo verweerd, dat men later die geheel recht heeft dichtgepleisterd.
De bij het verwijderen der pleisterlaag gevonden restanten geven voldoende
aanwijzing voor de vernieuwing der oude profielen.

J. C. OVERVOORDE.

Onze Lieve Vrouwe of Groote Kerk te Dordrecht. — Werk-
plan 1906. — Overzicht der in het jaar 1906 te verrichten
werkzaamheden.

De herstellingen zullen ditmaal bestaan in de navolgende:

A. De voortzetting van het te voorschijn brengen van den natuur-
steen aan zuilen en gewelfgraden: met het gedeeltelijk uit- en afhakken,
en het geheel schrappen en witten der pleisterbekleeding van muren en
gewelven van het Vrouwenkoor.

B. Het herstellen van het beeldhouwwerk der houten rozetten van de
ste rgewe 1 fto ppe n al da ar.

C. Het reinigen, fixeeren, in oorspronkelijke kleur brengen en ver-
gulden van de schilderwerken dierzelfde gewelftoppen.

D. Het bewerken van den Udelfanger steen voor een groot deel der
traceering en randstukken van de groote vensters in het Vrouwenkoor.