Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 5
Overvoorde, J. C.: De verzameling Bisschop in het Friesch Museum
Verslagen

De provincie gaf een bewijs van juist inzicht door in denzelfden geest
te bepalen, dat het Museumbestuur de bevoegdheid zoude hebben om de
doubletten of voor het Museum minder belangrijke voorwerpen te verkoopen,
mits hiervoor andere tentoonstellingsobjecten worden aangeschaft.

J. C. O.

Verslagen.

Verslag betrekkelijk Edam's Museum over het jaar 1905.

Plannen zijn gemaakt voor eene vernieuwing der bekapping van het
Museum. Het bezoek was bevredigend en door schilders en schilderessen
werden studies in of naar het Museum gemaakt. Verschillende kleine aan-
winsten werden verkregen. Aangekocht werd o. a. een zeldzaam Duitsch
boekje over den brand der Groote kerk te Edam in 1602.

Jaarverslag der Vereeniging „Haerlem" over 1905.

Eene excursie werd gemaakt naar Alkmaar en Omstreken en in de
stad zelf werden het Stadhuis, de Vleeschhal en »het kantoor van pastoor
Blommert" bezichtigd. In de wintermaanden werd op vier avonden voor
de leden eene kunstbeschouwing gehouden uit den Stedelijken Atlas, waarbij
de heer Gonnet uitvoerige toelichtingen gaf.

De gevelcatalogus is bijna gereed. Van het Rijk werd hiervoor eene
subsidie van ƒ 500.— ontvangen. Voor dit werk werd eene schets van
ruim 480 gevels gemaakt.

Het ledental klom van 155 tot 207.

„Rembrandt". Jaarverslag 1905.

De nuttige werking dezer vereeniging blijkt weder uit het dorre feit,
dat voor ƒ24.831.94 voorschotten aan Musea werden verleend. O. a.
werd het Rijksmuseum hierdoor in staat gesteld een zelfportret van Adr.
de Vries en een interressant schilderij van Sal. Koninck te koopen, verkreeg
het Nederlandsch Museum het prachtige schild van gebakken aarde met
den geëmailleerden griffioen, het wapen der familie Martelli te Florence,
een voortreffelijk stuk uit de werkplaats der Robbia's, reeds vroeger in dit
Bulletin beschreven, en werden voorschotten verstrekt aan het Rijksprenten-
kabinet te Amsterdam, het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en het
Gemeentemuseum aldaar.

Een afbeelding van het schild van Martelli is aan het verslag toegevoegd.