Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 6
Huis met de Hoofden te Amsterdam - N. Herv. Kerk te Beekbergen - Romeinsche Oudheden te Geldermalsen
Overvoorde, J. C.: De St. Antoniuskapel te s'-Hertogenbosch

Het geheele dwarsspant is thans overkapt en gedekt met asphaltpapier,
waarover later een leibedekking wordt aangebracht. In plaats van de bestaande
ijzeren goten zijn 90 meter hardsteenen goten gelegd, met hardsteenen
geornamenteerde uitloozingen en zinken afvoerpijpen met reservoirs, terwijl
het metselwerk boven aan de kerk, ter plaatse waar de ijzeren goten
geweest zijn, vernieuwd is.

Reeds liggen gereed de kapstanden voor twee travées, welke in het
volgende jaar zullen worden opgesteld, zoomede de dakvensters welke voor
de geheele kerk benoodigd zijn.

Ook de steenen balustrade is voor een gedeelte reeds afgewerkt,
waarvoor een groot gedeelte van het oude materiaal kon gebruikt worden.
Het voornemen bestaat de balustrade door te trekken ook langs de noordzijde
der kerk, waar deze tot nog toe ontbrak. Verder is reeds een aanvang
gemaakt met het vervaardigen der fialen en hare bekroningen en der
waterspuwers, welke het volgende jaar ter plaatse zullen worden aangebracht.

Romeinsche Oudheden te Geldermalsen. *)

Op Bottesteyn te Geldermalsen zijn den 2500 October nog gevonden:

1 groote kruik van pijpaarde met 2 ooren, hoog 35 Ned. duim; 1 dito
van pijpaarde met 1 oor, hoog 29 duim ; 1 bronzen kan met los oor, sterk
aangetast, bodem los, omtrek buik 50 duim ; 1 bronzen patera met steel,
middellijn 15 duim; bijna gaaf; 1 groote roode schotel, terra sigillata,
middellijn 27 duim ; 3 kleinere dito, en eenige fragmenten.

De bodem van dit roode aardewerk is in het midden omhoog gewerkt;
er staat een merk op, Baldinum, Baldinuse of iets van dien aard.

Verder kleinere voorwerpen, scherven, en stukken metaal, waaronder
een bijl of akst, die nog sterk onder het roest zit. Meer en meer blijkt
het dat men hier te doen heeft met verschillende brandgraven.

_ J. H. Heuff Az.

De St. Antoniuskapel te 's-Hertogenbosch.

Door het Gemeentebestuur te 's-Hertogenbosch worden pogingen aan-
gewend om den gevel van de St. Antoniuskapel aldaar, die zoo sierlijk de
Hinthamerstraat domineert, te restaureeren. Eene geschiedenis van deze kapel
werd door den Heer J. C. A. Hezenmans in de Handelingen van het Provinciaal
Genootschap van 1887 gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen.

Reeds vroeg bestond er te 's-Hertogenbosch een gilde van den
H. Antonius, dat een kapel bezat bij de Baseldonckpoort. Het hierbij
behoorend gasthuis wordt reeds in 1361 vermeld. Op de plek der eerste
kapel werden in 1491 burgerwoningen gebouwd, nadat de tegenwoordige
kapel was gesticht. Het is onbekend wie de bouwmeester was, doch eene

l) Zie het Bulletin van Nov. 1905 en Nov. 1906.