Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 6
Hattink, R. E.: De krocht te Almelo
Huis met de Hoofden te Amsterdam - N. Herv. Kerk te Beekbergen - Romeinsche Oudheden te Geldermalsen

i8o

Toen ik het castrum nog als het Huis Almelo aanmerkte, meende ik,
dat de kapel, de ecclesia inferior, lager in ligging was dan de ecclesia
curata en dat zij met deze één geheel vormende als slotkerk en kapel
eene dubbelkerk vormde, zooals ik in bovengenoemde Verslagen en Mede-
deelingen heb uiteengezet.

Er opmerkzaam op gemaakt, dat het verbindingspartikel seu = of
tusschen »onze kapel in het castrum Almelo" en de woorden »ad inferius
altare in ecclesia curata" aanduidt, dat het tweede lid eene gelijkstelling
met, eene omschrijving van het eerste lid is, lees ik nu in het charter van
1299, dat de vicarie in de kapel te Almelo of wel op het lagere altaar
der parochiekerk gefundeerd werd.

Dit altaar, lager in rang dan het hoofdaltaar, bevond zich dan in de
kapel, de lager in rang zijnde kerk, die toch deel uitmaakte van de parochiekerk ;
op dit altaar werd de vicarie van St. Catharinagesticht, wier bedienaar een
bekwaam priester moest zijn, die tevens kapelaan en notaris in het
stedeken Almelo, d. i. bij den Heer van Almelo, zoude zijn en zoo noodig,
plaatsvervanger van den rector der kapel, ecclesia inferior.

Eene crypta of ecclesia subterranea wordt in het charter niet genoemd,
evenmin als in eenig mij bekend stuk, op de kerk te Almelo betrekkelijk.

Mr. R. E. Hattink.

Huis met de Hoofden te Amsterdam.

In de raadsvergadering van 26 Oct. 1.1. werd bij de behandeling der
begrooting door twee raadslieden een voorstel ingediend om ƒ7500 uit te
trekken voor de restauratie van het >Huis met de Hoofden".

Een onderzoek door de Afd. P. W. had aangetoond, dat de gevel nog
sterk genoeg was en dat het onnoodig was om, gelijk eerst gedacht werd,
den gevel geheel af te breken, om daarna naar de bestaande gegevens te
herbouwen. Het voorstel is door B. en Ws. overgenomen.

N. Herv. Kerk te Beekbergen.

In de N. H. Kerk te Beekbergen bij Apeldoorn zijn verschillende
muurschilderingen, vermoedelijk uit het laatst der 14de eeuw, te voorschijn
gekomen, die nog in goeden staat verkeeren. Zij geven voorstellingen van
het Paradijs, den Zondenval, de Kruisiging en het Laatste Oordeel en
verder eenige tafereelen uit de levens van Heiligen.

Bouwk. Weekbl. 1 Dec. 1906.

St. Lebuinuskerk te Deventer.

De restauratiewerken aan de St. Lebuinuskerk te Deventer zijn over
het tweede jaar geëindigd. De commissie, bestaande uil de heeren Mr. J.
Acquoy, voorzitter en Dr. M. E. Houck, secretaris, heeft over de in dit
jaar verrichte werkzaamheden verslag uitgebracht.