Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 2
Nederlandsche Musea

Nederlandsche Musea.

Het Stedelijk Museum te Haarlem.

Dit museum is in den winter van 1905/6, geruimen tijd ten deele gesloten
geweest, ter zake der vernieuwing van de bekapping boven de twee eerste
zalen. Al de schilderijen moesten afgenomen en konden eerst onlangs
weder opgehangen worden. Bij deze gelegenheid is een lang gekoesterd
voornemen uitgevoerd en is de middelste zaal nu uitsluitend bestemd voor
de stukken van Frans Hals, voorheen hier en daar verspreid. Thans zijn
er vereenigd tien groote schilderijen van den beroemden meester, zóó
schoon en zóó kloek als men nergens ter wereld vinden kan. In de plaatsing
der overige schilderijen is men niet ongelukkig geslaagd en er werd naar
gestreefd, afwisseling te brengen in de rangschikking.

Deze regelingen zullen echter slechts van tijdelijken aard zijn, want
het Museum kan niet langer op het Raadhuis gevestigd blijven. Voor den
steeds aangroeienden en zich uitbreidenden dienst van het Gemeentebeheer
is meer, veel meer ruimte noodig, en kunnen de kamers cn zalen, waarin
thans de schilderijen en oudheden tentoongesteld zijn, niet ontbeerd worden.
Het Museum zal echter goed onder dak worden gebracht, want de Raad
der gemeente heeft met algemeene stemmen besloten, het Gereformeerde
Weeshuis aan te koopen en daarin, na vereischte verbouwing, de schilderijen
en merkwaardigheden te plaatsen. Dit gebouw is gelegen tusschen het Groot-
en het Klein Heiligland en werd in het begin der 17e eeuw gesticht voor
een Oude Mannenhuis. Het is uit- en inwendig een pronkstuk van bouw-
kunst en heeft een uitgestrekten, vierkanten binnenhof, aan twee zijden
waarvan zich weeszalen bevinden, welke zullen worden verwijderd en
plaats maken voor tentoonstellingslokalen.

De. hoofdgevel heeft aan elke zijde van de deur zes ramen.

De binnenhof wordt afgesloten door eene groote poort (welke nu
haar top mist) met nevengebouwen, ook door de Gemeente aangekocht,
alles behoorende tot den ooispronkelijken aanleg en dus uit de eerste jaren
der 17e eeuw dagteekenende.

Het zal nog wel eenige jaren aanhouden, voor de kunstverzameling
hierheen kan overgebracht worden, maar eenmaal zal toch de tijd komen,
en is hij aangebroken, dan zullen o. a. twee fraaie gioote Regentenstukken
van Frans Hals terugkeeren naar de plaats waarvoor zij werden geschilderd en
waar zij anderhalve eeuw hebben gehangen, onopgemerkt schier en vergeten.

De zaken van het Stedelijk Museum te Haarlem gaan altijd gunstig.
Het bezoek is groot en de verzameling breidt zich meer en meer uit. De
aanwinsten in het vorige jaar 1905 zijn belangrijk genoeg om hier opge-
teekend te worden.