Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 5
Staatsbegrooting 1907

Nieuwe subsidies worden aangevraagd voor:

a. De Groote kerk te Goes. Reeds sinds 8 jaren werd door de kerk-
voogdij op subsidie aangedrongen. Geheel herstel in den ouden toestand
graat de middelen van het kerkbestuur te boven. De restauratie zal zich
daarom beperken tot de middelen om verder verval te behoeden, waarvoor
ƒ42.000 noodig is. Het Rijk zal hierin gedurende 7 jaren telkens ƒ4000
bijdragen. Zie over de kerk te Goes het artikel van den Heer Ad. Mulder
in dit Bulletin III, bl. 142 — 174.

b. Raadhuis te Hasselt (16de eeuw). De oorspronkelijke vormen, deels
door onoordeelkundige herstellingen gewijzigd, zijn nog overal gemakkelijk
te herkennen. Kosten geraamd op ƒ24.000; Rijksbijdrage 3 termijnen elk
van ƒ4000.

c. Toren der R. K. kerk te Leende (15de eeuw). De fundeering is
slecht. Afdoend herstel geraamd op ƒ35.000, waarvan ƒ 20.000 voor het Rijk
verdeeld over 5 termijnen.

d. St. Pieterskerk te Leiden (14de en 15de eeuw), belangrijk zoowel
uit bouwkundig als uit historisch oogpunt. De uitwendige restauratie
vereischt ƒ164.000 waarvan het Rijk en de kerk elk de helft zal betalen,
verdeeld over 20 jaren. De restauratie van het inwendige werd reeds door
de Gemeente-commissie uit eigen middelen bekostigd.

e. Toren der N. H. Kerk te Zalt-Bommel, wellicht de sierlijkste kerk-
toren in Gelderland, die thans echter in zóó slechten staat verkeert, dat
deze door het neerstorten van steenblokken gevaar oplevert. De kosten
zijn geraamd op ƒ72.000, waarvan de helft voor het Rijk ; eerste termijn ƒ5000.

Voor het »Huis Lambert van Meerten" te Delft, dat door eenige
kunstvrienden aan het Rijk werd aangeboden om te dienen voor museum
van Kunstnijverheid, wordt voor beheer, bewaking en onderhoud ƒ4000
per jaar uitgetrokken.

Nieuwe brandweermiddelen aan het Rijksmuseum vereischen ƒ8840;
de posten voor aankoop worden voor het Rijksmuseum en voor het
Prentenkabinet elk met ƒ 2000 verhoogd. De stichting van nieuwe lokalen
vereischt ƒ46.800. Subsidies zijn uitgetrokken aan de musea te Groningen,
Haarlem en Ldam tot een bedrag van / 3650 en voor de Vereeniging
Fléhité te Amersfoort ƒ300.

Voorgesteld wordt het Prentenkabinet te Leiden onder de Academische
inrichtingen te rangschikken en een conservator te benoemen op eene
jaarwedde van ƒ1500. Hierdoor zal ook het thans slechts op één dag per
week geopend kabinet op breeder schaal ten algemeene nutte kunnen
geraadpleegd worden. Waar tot nu toe het beheer slechts tijdelijk en
belangeloos werd waargenomen, was eene ruimere openstelling moeilijk;
door de nieuwe regeling is dit bezwaar ondervangen tot voordeel van allen
die zich te Leiden aan kunsthistorische studiën wijden.

Voor aankoop, personeele hulp en administratie van de Rijksmusea
te Leiden worden uitgetrokken voor het Prentenkabinet ƒ2000, Museum