Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 2.1900-1901

Nr. 1
Pit, Adriaan: De verzameling Hollandsch beeldhouwwerk in het Nederlandsch museum, te Amsterdam, [2]

Berichten over Nederlandsche Musea.

De verzameling Hollandsen beeldhouwwerk in het Nederlandsch
museum, te Amsterdam.

(Vervolg.) *;

Artur Quellinus, in 1609 te Antwerpen geboren en in 1668 te
Antwerpen gestorven, zou strikt genomen niet in dezen catalogus van
werken van Hollandsche beeldhouwers genoemd moeten worden. Zijn
werk heeft niets Hollandsch; het is door en door Italo-Vlaamseh,
evenals dat van zijn leermeester Duquesnoy. Maar zijn grootste produc-
tiviteit vertoont hij in Amsterdam, waar hij vóór- en achtergevel en alle
voornaamste zalen van het stadhuis met zijn beeldhouwwerk versierde.
Zijn invloed hier te lande valt niet te ontkennen. Een Kombout
Verhulst, die zich overigens in zijn werk meer Noord- dan Zuid-
Nederlander toont, heeft veel aan hem te danken.

Het Nederlandsch Museum heeft, in bruikleen van de gemeente
Amsterdam, een merkwaardige verzameling modellen in gebakken aarde,
aan Quellinus toegeschreven, juist van de beeldhouwwerken van het
Amsterdamsche stadhuis. Veel is er onder van zijn hand, maar ook
veel van leerlingen of latere copiisten.

No. 13. Bij het opstellen dezer bas-reliefs in de nieuwe zaal voor
beeldhouwwerken in het Rijksmuseum is het mij allereerst opgevallen,
dat de losse, dubbele exemplaren van verschillende brokstukken vau
het frontespies voor den voorgevel, veel vrijer en beter gemodcleerd
zijn dan het volledige frontespies, zooals het thans, door latere werk-
lieden, in elkaar is gezet. En, jammer genoeg, zijn in dit frontespies,
dat nagenoeg geheel copy is en zelfs hier en daar met gips is bijge-
werkt, drie goede stukken ingelascht, te weten: aan den rechter hoek,
een triton met krokodil en zwaan (van dit stuk was de copy onder de
losse, origineele fragmenten gebleven) en, aan den linker hoek, een triton
met een stuk van een paard en een paardenkop.

Het bas-relief stelt voor: de Amsterdamsche Stedemaagd met
keizerskroon op het hoofd, bewaakt door twee leeuwen, gehuldigd door
tritons en zeenymphen, personificaties van de zee; het heeft den vorm
van een driehoek waarvan de bazis meet: M. 4.15, de hoogte M. 0.92.

") Zie Bulletin, 1ste jaargang, aflevering 5.