Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 3
Verslagen van Vereenigingen
Boekbespreking

Verslag over het voorgevallene in de Gemeente-verzameling
(te Utrecht) in 1905.

Van dit verslag komt alleen hetgeen vermeld wordt over den topographischen
en den historischen atlas en over het museum voor dit overzicht in aanwerking.

Een supplement op den historischen atlas is verschenen. Daar de omstandig-
heid, dat dit supplement ongeveer dubbel zoo groot is als de eigenlijke
catalogus, het zoeken er in bijzonder lastig maakt, heeft de heer de Leur,
klerk aan het gemeente-archief, een systeem uitgedacht, waardoor het onder-
zoek zeer vereenvoudigd wordt.

Toejuiching verdiende zeker het genomen besluit, om van alle stads-
gezichten die door afbraak van karakter veranderen, vooraf een teekening
te laten maken. Aangezien de verwezenlijking hiervan op practische bezwaren
bleek af te sluiten, is thans het plan gemaakt, om langzamerhand van alle
gezichten in de stad aquarellen te doen maken, die de reeds bestaande
collectie Taets van Amerongen aanvullen.

Van afzonderlijke gebouwen, die in teekening gebracht zullen worden,
was de Dom het eerst aan de orde. Een plattegrond, samengesteld naar
de beste gegevens, is in voorbereiding.

Met de onderhandelingen over de stichting van een nieuw museum is men
in het afgeloopen jaar in zooverre tot een resultaat gekomen, dat het genoot-
schap Kunstliefde besloten heeft een aan het genootschap toebehoorend huis door
verbouwing tot een museum in te richten, en dat de gemeenteraad machtiging
heeft gegeven — echter tegen het advies van de meerderheid der Commissie
van bijstand — ook de stedelijke schilderijen daarheen over te brengen.

Van den geïllustreerden »Gids door het museum" werd een nieuwe
druk voorbereid, waarvoor nieuwe zeer goed geslaagde cliché's zijn gemaakt.

liet verslag wordt besloten met een door den archivaris samengestelde
»Beschrijving van de zegels der stad Utrecht, die bekend zijn en waarvan
afgietsels aanwezig zijn in het gemeente-archief."

Joseph Destrée, La Vierge miraculeuse de Foy-nötre-Dame
prés de Dinant. — Origine et Iconographie. Extr. d. Compte
rendu du Congres d'Archéol. et d'Histoire Dinant 1903.
Namur, Imprim. de A. Wesmael Charlier, 1904.

In een interessante verhandeling van 34 paginas heeft de Heer J. Destrée
allerlei wetenswaardigs meegedeeld over de »Vierge miraculeuse de Foy-nótre
Dame. Een kleine (0.228 M. hooge) Madonna van gebakken aarde wier
geschiedenis de Heer Destrée op zeer onderhoudende en uiterst nauwgezette
wijze aan zijn publiek meedeelt.