Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

DOI issue:
Nr. 1
DOI article:
Haverkorn van Rijsewijk, Pieter: Rotterdam's Vroedschapspenningen
DOI article:
Verslagen van Vereenigingen
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext

»deze vergadering in dato 28 Juli 1766, waarbij Burgemeesteren worden
»gequalificeert tot het laten schroeven van nieuwe Vroedschapspenningen
»niet behoorde te worden vernieuwt«.

Het spreekt van zelf, dat deze vraag der Burgemeesters niet beslist,
dat aan de opdracht van 28 Juli 1766 geen gevolg is gegeven, en het
bewijs ligt voor mij dat dit ten minste tot op zekere hoogte wel is geschied.
Dit bewijs zijn vier teekcningen voor twee Rotterdamsche Vroedschaps-
penningen, gedateerd 1767. De twee teekcningen voor de voorzijde vertoonen
het wapen van Rotterdam, geplaatst vóór twee gekruiste Lictorbundels en
tusschen de letters .S' en 6'. Boven de wapens een gezicht over de Maas,
met ecnigc kleine en groote schepen, op de stad, welker afbeelding op
beide teekeningen gelijk is; en in de lucht een Mercurius met zijn staf in
de eene hand en een hoorn van overvloed in de andere hand. Op de eene
teekening wordt Mercurius van voren en bijna rechtop gezien; op de
andere meer op zijde en in een liggende houding. De teekening voor de
achterzijde der penning, welke bij de laatste behoort, vertoont de Maas
met Rotterdam in 't verschiet; op den voorgrond een fregat met alle
zeilen op, eenige kleine schepen en in de verte nog een fregat. In de
lucht staat in spiegelschrift: Palet Porius, en geheel onderaan MDCCLXVII.
De teekening voor de achterzijde der andere penning vertoont Phoebus-
Apollo met een lichtglorie om het hoofd, den linkerarm rustend op een
zuil en in de uitgestoken rechterhand houdend een lauwertak ; beneden deze
voorstelling weder het jaartal MDCCLXVII. Nog een vijfde teekening ook
in een cirkel, vertoont de rechtopstaande speer met den vrijheidshoed erop,
gekruist door den Mercuriusstaf en een ronden stok (wetsrol?) waartusschen
lauwertakken kronkelen, en er boven in spiegelschrift Haec tueamur. Deze
teekeningen hebben in opvatting en uitvoering zooveel overeenkomst met
de Vroedschapspenning van 1770, afgebeeld in het Rotterdamsch Jaarboekje,
dat ik niet aarzel ze toe te kennen aan den graveur Theodorus van Berckel,
die de laatste vervaardigde, en die van 1763 tot 1776 te Rotterdam woonde.

Of, en zoo ja welke van deze ontwerpen werd uitgevoerd, kan ik
niet zeggen.

1 November 1902. P. Haverkorn van Rijsewijk

Verslagen van Vereenimn^en.

Verslag omtrent den toestand en de aanwinsten van het Museum
Boymans, over het jaar 1901.

Door den directeur wordt geklaagd over vochtigheid in de teekeningen-
galerij nu de hieronder gelegen ruimten door de overplaatsing van bet
oud-archief niet meer geregeld verwarmd worden.

Het Museum begint langzamerhand vol te geraken, zoodat zelfs voor