Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr. 3
Boeles, P. C. J. A.: De kraak te Oosterend en het Edo Wimken-Denkmal te Jever
Omloop van St. Marie te Utrecht - Kerk te Wadenoyen
Six, Jan: Nog iets over Moes' Iconographia Batavia N° 130 en Jan Mostaert

'H3

Bij de kraak is de örnamerïtale rijkdom zeer groot, fantastische
maskers en koppen, wapenrokken, zelfs geheele voorstellingen uit de
heilige schrift, wel wat op te. kleinen schaal, naar verhouding van den
afstand waarop zij gezien moeten worden. Voor eene beoordeeling van de
artistieke waarde van het snijwerk zijn de platen in de »Fr. Oudheden",
die een totaal indruk geven, geheel onvoldoende. Enkele détails mochten wel
eens afgegoten worden, ik meen, dat het dan voor het eerst zal geschieden.

De eene kant van de kraak zit, indien ik mij wel herinner, netjes in
de verf. De koster laat niet na u daarop attent te maken. Een mooi karwei
voor den dorpsartiest! Mij wilde dat evenwel minder bevallen; maar dat
is een kwestie van smaak, waarover immers niet valt te twisten, althans
niet met een koster.

Leeuwarden, 5 Jan. 1903. P. C. J. A. Boeles.

Omloop van St. Marie te Utrecht.

Volgens de N. R. Ct. van 31 Januari II. B. zal de restauratie van den
omloop van St. Marie te Utrecht van rijkswege ter hand genomen worden.
De kleine woningen achter den tuin van het Gebouw van Kunsten en
Wetenschappen zullen tijdelijk voor de bureau's van den rijksbouwkundige
worden in o-p.bruik genomen en na alfloop der werkzaamheden worden
afgebroken.

Kerk te Wadenoyen.

Gaarne voldoen wij aan het verzoek tot rectificatie van het uit de
Tielsche Courant in het vorig Bulletin overgenomen bericht. De heer van
Riemsdijk wijst er ons op, dat reeds in November door hem in een ingezonden
stuk in de N. R. Ct. werd verklaard, dat er geen sprake is van het
ophalen van verkleurde gedeelten der muurschildering en het volstrekt niet
in het plan ligt om aan de schildering zelve te raken.

Volgens »der Burgwart" van Januari 1903 zijn door den Zwitserscheu
architect Naef de volgende teekens voor restauratiewerken (Zie Bulletin IV.
1 bl. 13) voorgesteld: /-. ƒ. (restauration facsimile); /-. /. (restauration libre)
en met jaartal voor geheel nieuwen bijbouw.

Korte Mededeelinoren.

Nog iets over Moes' Iconographia Batava N° 130 en Jan
Mostaert.

Nu de heer H. G. A. Obreen, de personen heeft aangewezen die op
het door den heer Moes en anderen thans aan Mostaert toegeschreven stuk
voor komen, kan het der moeite waard zijn, daaraan nog een woord toe